Aktualności

Hongkong: kryzys metropolii milionerów

Po raz pierwszy od czasu kryzysu azjatyckiego Hongkong ogłasza recesję. W trzecim kwartale wzrost gospodarczy spadł o 1,4 proc.

Na wzrost gospodarczy w 2009 roku liczy już tylko chińska władza specjalnej strefy administracyjnej. Jednak także chińskie prognozy zmalały wyraźnie z pięciu do trzech proc.

W międzyczasie protestujący bezrobotni, puste sklepy i bladzi bankowcy stali się w Hongkongu czymś powszechnym. Maklerzy obniżają wszystkie ceny o 20 do 40 proc. Powoli zaczyna szerzyć się panika. Właściciel stracił pracę, sprzeda pilnie – oznajmia nową rzeczywistość w mieście luksusu ogłoszenie sprzedaży apartamentu w Kam Fun Mansion.

Teraz znajdujące się zazwyczaj w dobrej sytuacji finansowej miasto liczy na interes bożonarodzeniowy. Pasaże handlowe będą luksusowe jak nigdy dotąd. – Budżety były planowane na długo przed kryzysem – wyjaśnia jeden z menadżerów. Także luksusowe hotele stawiają na ekskluzywne oferty jak nigdy dotąd. Jednak obligatoryjne kosze z prezentami nie będą w tym roku tak ekstrawaganckie jak w 2006 roku – wtedy oferowano kosz z prezentami za 45 mln euro, łącznie z prywatnym samolotem.

Zamiast przepychu i imprez rok stoi pod znakiem pechu oraz bankructw. I nie dotyczy to wyłącznie pracowników oraz barów. Przed kilkoma dniami ogłoszono, że w przyszłym tygodniu zamknięty zostanie hongkoński Hardrock Cafe. Jak poinformowano, atrakcja turysty zostanie otwarta dopiero, gdy nadejdą lepsze czasy. Redukcję miejsc pracy w Hongkongu zapowiedziały wszystkie duże banki. HSBC poinformował wczoraj, że pracę straci ponad 500 pracowników banku.

Więcej:

http://news.money.pl/artykul/hongkong;w;recesji;kryzys;metropolii;milionerow,186,0,386490.html?p=md

Zobacz także:

Azja: spadek notowań na głównych parkietach

"Łowcy głów" z Państwa Środka werbują na Wall Street

Chiny: 586 mld USD na kryzys

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.