Aktualności

Chińczycy wydobędą ropę za 3 mld dolarów

Irak i Chiny podpisały kontrakt ws. eksploatacji irackiego złoża ropy naftowej al-Adhab – podano w środę w Pekinie. Kontrakt wstępnie ocenia się na 3 mld USD.

Umowa zakłada eksploatację przez 23 lata przez chińskie koncerny naftowe – China National Petroleum Corp (CNPC) i Zhenhua Oil – ważnego złoża ropy, położonego na terenie prowincji Wasit, ok. 180 km na południowy wschód od Bagdadu.

W ciągu pierwszych trzech lat wydobycie ma tu sięgać 25 tys. baryłek ropy dziennie a w ciągu sześciu lat – docelowo 115 tys. baryłek dziennie.

Zawarty kontrakt stanowi odnowienie umowy, podpisanej przez ówczesne władze irackie i koncern CNPC jeszcze w 1997 r. Jego realizacja nie doszła jednak do skutku ze względu najpierw na sankcje gospodarcze nałożone na reżim Saddama Husajna a następnie – interwencję USA w Iraku.

Chiny – pisze komentator agencji AFP – są pierwszym krajem, który podpisał tego rodzaju długofalowy kontrakt z Irakiem po upadku Saddama Husajna.

Irak znajduje się na trzecim miejscu – po Arabii Saudyjskiej i Iranie – światowej listy największych naftowych potentatów.

 

 

 

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.