Aktualności

Delegacja województwa Kujawsko-Pomorskiego w Chinach

foto_1s W chińskiej prowincji Hubei między 16 a 19 stycznia gościła oficjalna delegacja samorządu województwa pod przewodnictwem wicemarszałka Macieja Eckardta i pełnomocnika zarządu województwa ds. międzynarodowych Grzegorza Borka. Tematem rozmów były wspólne projekty związane z wymianą naukową, studencką i kulturalną, a także wzajemna promocja turystyczna. Doszło też do ustaleń dotyczących kwietniowej wizyty w Chinach marszałka Piotra Całbeckiego.

Oficjalna część wizyty rozpoczęła się od spotkania w Departamencie Edukacji regionalnego rządu Hubei. Rozmawiano na temat możliwości przeprowadzenia przez naukowców kujawsko-pomorskich uczelni cyklu wykładów w uniwersytetach Hubei, a także o tym, jak ułatwić zainteresowanym chińskim studentom naukę w kujawsko-pomorskich szkołach wyższych, a młodym ludziom z naszego regionu studia w Chinach. Podczas kolejnych spotkań omawiano m. in. możliwości wymiany kulturalnej oraz sprawy związane z wzajemną promocją walorów turystycznych, a także możliwość udziału chińskich firm budowlanych w realizacji inwestycji na terenie naszego województwa.
 
foto_6_400
 
Najważniejszym punktem wizyty było spotkanie z gubernatorem prowincji, Wang Shao-Jie. Pan Wang Shao-Jie, profesor fizyki jądrowej, który jest wielkim admiratorem Europy, przyjął kujawsko-pomorską delegację w rezydencji Eastlake Hotel. W rozmowie z wicemarszałkiem Eckardtem podkreślił, że Hubei bardzo zależy na rozwoju stosunków z naszym województwem.
 
foto_10_400 

W Eastlake Hotel ustalono też szczegóły zaplanowanej na połowę kwietnia chińskiej wizyty marszałka Całbeckiego. Wiadomo, że w jej trakcie zostanie podpisana ramowa umowa o współpracy międzyregionalnej, a także listy intencyjne dotyczące wymiany młodzieżowej oraz turystyki. 

 foto_3_400

Czas naszej delegacji w Hubei był wypełniony oficjalnymi spotkaniami niemal co do minuty. W ramach mniej oficjalnego programu wizyty jej członkowie uczestniczyli m. in. w koncercie tradycyjnej muzyki chińskiej, wykonywanej na replikach zabytkowych instrumentów. Koncert odbył się w Muzeum Historii Prowincji.

foto_7_400 

  – To była bardzo dobra wizyta. Udało się załatwić i uzgodnić wiele spraw, a także rozszerzyć katalog zagadnień, w których chcielibyśmy współpracować ze stroną chińską. Ważne, że zapadły konkretne uzgodnienia, dotyczące kwietniowej wizyty w prowincji Hubei  marszałka województwa. Cieszą nas ustalenia dotyczące programu wymiany młodzieży, wymiany studentów oraz współpracy kulturalnej. Z dużą satysfakcją przyjąłem też rozmowy i wstępne uzgodnienia dotyczące współpracy turystycznej, na czym bardzo mi zależy, gdyż prowincja Hubei pod względem turystycznym jest jedną z najatrakcyjniejszych prowincji Chin. Strona chińska dołożyła wszelkich starań, by wizyta przebiegała w serdecznej, ale i merytorycznej atmosferze. Tak też było. Nie bez satysfakcji dodam, że w górach Wudang być może rozbrzmiewa właśnie muzyka Chopina w wykonaniu Rafała Blechacza, którego płytami obdarowywaliśmy naszych gospodarzy – powiedział po powrocie do kraju wicemarszałek Eckardt.
 
foto_9_400 

Historia kontaktów z Hubei rozpoczęła się w pierwszych miesiącach ubiegłego roku. W sierpniu 2007 r. w Toruniu marszałek Całbecki i ówczesny gubernator prowincji Luo Quigquan podpisali list intencyjny dotyczący współpracy między regionami. Informacja o sierpniowej wizycie chińskich gości tutaj

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.