Aktualności

Chiny zakazują plastikowych toreb

Chiny zakazały we wtorek produkcji bardzo cienkich toreb plastikowych i zabroniły sklepom i supermarketom rozdawania od czerwca jednorazowych torebek.
Chińscy konsumenci zużywają za dużo toreb, które ponadto nie są we właściwy sposób utylizowane i w rezultacie marnowana jest cenna ropa naftowa oraz zaśmieca się kraj – uznał rząd w oświadczeniu umieszczonym na swojej stronie internetowej (www.gov.cn).
"Nasz kraj co roku konsumuje wielkie ilości plastikowych toreb. Zapewniając klientom wygodę, trzeba pomyśleć również o poważnym zanieczyszczaniu, marnotrawieniu energii i zasobów w związku z nadmiernym korzystaniem (z toreb) i niewłaściwym recyklingiem" – przypomina rząd.

W zeszłym roku w przeżywającej gwałtowny boom gospodarczy aglomeracji Shenzhen doszło do kontrowersji wokół planowanego zakazu dawania darmowych plastikowych toreb w sklepach. Ich właściciele martwili się, że odstraszy to klientów, a część ludności oskarżyła rząd o przerzucanie ciężaru ochrony środowiska na jej barki.

"Należy zachęcać ludzi do powrotu do toreb z materiału i używania koszyków na jarzyny" – głosi rządowa nota.

Zakazano produkowania i używania torebek cieńszych niż 0,025 mm, a firmom które zakaz ten złamią, grożą grzywny, konfiskata towaru i zysków.

Rząd poinformował także, że fiskus powinien uwzględnić takie podatkowe kroki, by zniechęcić do produkcji i sprzedaży plastikowych toreb, a poprzeć podatkami przemysł surowców wtórnych.

Firmom wywożącym śmieci zalecono selekcjonowanie plastiku do recyklingu i zmniejszenie jego ilości trafiających do spalarni lub na wysypiska.
Od Irlandii po Ugandę i RPA rządy próbują podatkami, bezpośrednimi zakazami lub eliminacją najcieńszych torebek plastikowych, doprowadzić do zmniejszenia zużycia plastikowych jednorazówek.
W niektórych krajach, w których rząd centralny nie wydał stosownych zaleceń, władze lokalne – od San Francisco w USA po małe brytyjskie miasteczka – podejmują kroki zmierzające do wyeliminowania plastikowych jednorazówek.

Chińczycy zużywają codziennie do 3 mld plastikowych toreb, na które co roku kraj musi przerabiać 5 mln ton ropy (37 mln baryłek) – wynika z danych na internetowej stronie China Trade News (www.chinatradenews.com.cn).

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.