Aktualności

Ważne wydarzenia w Chinach w roku 2008 (1)

Wybory nowego przywództwa państwowego, organizacja XXIX Letniej Olimpiady oraz świętowanie 30tej rocznicy reform i otwarcia na świat – to wszystko czeka Chiny w 2008 roku.

Nadto Chiny muszą zatrzymać inflację i uchronić gospodarkę przed przegrzaniem. Przez ostatnie 5 lat chińska gospodarka rosła w tempie szybszym niż 10% rocznie. Nadrzędnym celem pracy przy chińskiej gospodarce w 2008 roku ustanowiono powstrzymanie gospodarki od przegrzania i pilnowanie przed przejściem ze wzrostu cen strukturalnych do wzrostu inflacji.

Zaogniony przez ciągły wzrost cen żywności, index cen konsumenckich (CPI) skoczył o 6,9% w listopadzie, najwięcej od ponad 10 lat. Gwałtowny jego wzrost sugeruje zwiększoną presję inflacji.

Wyższe ceny, wliczając w to ceny wieprzowiny – podstawowego mięsa Kraju Środka – miały mocny wpływ na życie ludzi, zwłaszcza zarabiających niewiele. Inflacja mogła wpłynąć na zachwianie chińskiego stabilnego jak dotąd rozwoju gospodarczego i dlatego rząd uznał za sprawę priorytetową powstrzymanie wzrostu cen.

W 2008 roku Chiny przekształcą politykę monetarną z “ostrożnej”, która dominowała przez ostatnie 10 lat, na “zaostrzoną”- Chiny użyją mocniejszej polityki monetarnej oraz ostrożnej polityki fiskalnej do zapewnienia strukturalnego dostosowania oraz ujednolicenia rozwoju gospodarczego.

Wybory nowego przywództwa państwowego podczas spotkań w marcu 2008

Chiny zdecydowały zwołać pierwszą sesję plenarną XI Państwowego Kongresu (National People’s Congress) na 5 marca 2008. Podczas niej czołowi zostaną wybrani przywódcy państwowi.

XVII Państwowy Kongres Komunistycznej Partii Chin (CPC) zwołany w październiku 2007, przyczynił się do uzgodnienia planów dla działań w ekonomii, polityce, kulturze, sferze społecznej a także aktywności partii. Podczas pierwszej sesji XI NPC deputowani przedyskutują oraz zagłosują w sprawie najważniejszych reform, w tym planu reformy instytucjonalnej Rady Państwowej.

Organizacja Olimpiady w Pekinie 2008

Pekin będzie gościł XXIX Letnią Olimpiadę. Rozpocznie się ona 8 sierpnia, zaś paraolimpiada 6 września. Począwczy od budowy stadionów, skończywszy zaś na rekrutacji wolontariuszy Chiny zakończyły przygotowania do nadchodzących gier.

Jak głosi logo Olimpiady w Pekinie “ Jeden świat, jedno marzenie”, Chiny starają się zapewnić jak najlepszą obsługę dla zawodników oraz widzów.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.