Aktualności

System Kontroli Eksportu (ECS)

Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, iż zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, z dniem 1 stycznia 2008 r. Służba Celna zaprzestaje przyjmowania zgłoszeń wywozowych w systemie CELINA. Jedynym systemem do obsługi zgłoszeń wywozowych będzie System Kontroli Eksportu (ECS).

Podmiot, który nie dokona zgłoszenia w systemie ECS, będzie miał możliwość złożenia zgłoszenia wywozowego w formie papierowej, jednakże takie zgłoszenie będzie rejestrowane przez funkcjonariusza celnego, co może spowodować wydłużenie jego obsługi. Jednocześnie Ministerstwo informuje, że system CELINA w zakresie wywozu będzie wykorzystywany tylko w sytuacji awarii systemu ECS. Nowe zasady dokonywania zgłoszeń wywozowych zostaną opisane w znowelizowanej „Instrukcji dla eksporterów/zgłaszających w zakresie obsługi zgłoszeń wywozowych w systemie ECS”.

Ministerstwo Finansów zachęca do dokonywania zgłoszeń celnych w systemie ECS. Podmioty, które jeszcze nie pobrały klucza do bezpiecznej transmisji danych lub nie zainstalowały aplikacji umożliwiającej przesyłanie do systemu ECS zgłoszeń wywozowych w formie elektronicznej, uprzejmie zachęcamy do jak najszybszego dopełnienia formalności. Wszelkie informacje na ten temat są dostępne w zakładce Informatyzacja/ECS.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.