Aktualności

Przełomowe zmiany w chińskim prawie do własności i podatkach

Ubiegły tydzień zakończył się w Chinach spektakularnym wydarzeniem. Po wielu latach dyskusji chiński parlament wydał przełomową ustawę uznającą własność prywatną jako podlegającą ochronie na równi z własnością zbiorową. Ustawa podkreśla jednak, że podstawą systemu gospodarczego Chin pozostaje nadal własność zbiorowa. Parlament uchwalił też jednolite progi podatkowe dla firm chińskich i zagranicznych.

Ustawa o własności mówi, że "własność państwowa, kolektywna i indywidualna korzysta z ochrony prawa i nie może być naruszana".

Parlament uchwalił też ustawę, która zniosła ulgi podatkowe dla zagranicznych firm działających w Chinach i wprowadzającą jednolity podatek dla przedsiębiorstw chińskich i zagranicznych w wysokości 25 proc.

Dotychczas obce firmy płaciły podatki według stopy 15 proc. podczas gdy chińskie ok. 33 proc., chociaż w praktyce nie przekraczała ona 25 proc.

Ulgowy 15 procentowy próg podatkowy utrzymano dla zagranicznych firm z sektora wysokiej technologii. Wprowadzono też pięcioletni okres przejściowy, który ma umożliwić zagranicznym firmom przystosowanie się do nowej sytuacji.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.