Aktualności

Chiny odpowiadają za 10% całego handlu na świecie

Chiński eksport i import w 2013 roku był wart 4,16 biliona dolarów i tym samym zrzucił z pierwszego miejsca USA. Chiny stały się mega-handlowcem – ostatni raz na tak dużą skalę handlowała Wielka Brytania w XIX wieku. – Chiny prawdopodobnie staną się czempionem wolnego handlu – przewiduje w raporcie na ten temat ekonomista Madhur Jha z banku Standard Chartered. Czy to oznacza, że Chińczycy swoim handlem będą powoli pożerać świat?

"Made in China" – to jeden z symboli drogi, jaką Chiny przeszły od archaicznego państwa do jednego z rozgrywających globalnej gospodarki. I choć jednocześnie drugim symbolem tej rosnącej potęgi był wyzysk i niemal niewolnicza praca w fabrykach, to dzisiaj już się to nie liczy – Państwo Środka osiągnęło niewątpliwy sukces. Chiny właśnie zrzuciły z handlowego piedestału USA, dobijając w wymianie handlowej do niewyobrażalnej wręcz kwoty 4,16 biliona dolarów – podaje raport "Global Trade Unbundled" Standard Chartered.

To sprawia, że Chińczycy mają ponad 1/10 udziału w całym światowym handlu – dokładnie, 11,5 proc. Handel stanowi aż 47 proc. PKB tego kraju. A jeśli to nie robi wrażenia, dodajmy, że według wspomnianego raportu chiński handel do 2020 roku ma się jeszcze powiększyć… dwukrotnie. Czy to znaczy, że Państwo Środka pożera powoli światową gospodarkę i niedługo będzie nią niepodzielnie rządzić? To, na szczęście, nie jest takie oczywiste.

Więcej na:

http://natemat.pl/100565,chiny-jak-imperium-brytyjskie-panstwo-srodka-odpowiada-za-ponad-1-10-swiatowego-handlu-i-zrzucilo-usa-z-piedestalu 

 

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.