Aktualności

Chiny coraz bardziej oddalają się od Korei Północnej

Ostatni sojusznicy 
Korei Północnej coraz bardziej dystansują się 
od wynędzniałego 
i niesterowalnego 
reżimu Kim Dzong Una.

Sygnałem, że coś niedobrego dzieje się w relacjach obu państw, było czasowe wstrzymywanie dostaw ropy przez Chiny w ubiegłym roku.

Według rządowej agencji inwestycji i promocji Korei Południowej (KOTRA) w pierwszym kwartale tego roku Pjongjang nie dostał już od Chińczyków ani jednej cysterny ropy.

Zdobycie surowca z innych źródeł jest dla Koreańczyków z północy wyjątkowo drogie, więc zakręcenie chińskiego kurka oznacza poważne kłopoty.

Pytany o przyczyny tego kroku rzecznik pekińskiego MSZ powiedział, że „Chiny są zainteresowane utrzymaniem stabilności na Półwyspie Koreańskim". Może to oznaczać, że restrykcje mają być karą za prowokacyjne próby rakietowe i forsowanie budowy broni atomowej.

Chińskiemu kierownictwu nie spodobała się też prowokacja w akademii wojskowej Kang Kon, gdzie przed uroczystością państwową na początku kwietnia rozwinięto transparent z napisem „Chiny, kraj zdrajców".

Chińskich przywódców irytuje nie tylko krnąbrność i nieprzewidywalność sąsiada. Pekin ostro zareagował też na krwawe czystki wewnętrzne po zmianie władzy. Ich ofiarą padł w zeszłym roku wuj młodego dyktatora, mający w Chinach dobre kontakty Jang Song Taek.

Więcej na:

http://www.rp.pl/artykul/11,1109182-Chiny-szykuja-sie-na-upadek-rezimu-w-Korei-Polnocnej.html 

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.