Aktualności

Rosja i Chiny coraz bliżej

Przez długie dekady jedną z kluczowych zasad polityki USA było niedopuszczenie do zbliżenia Chin i Rosji/ZSRR. Teraz Waszyngton zdaje się zapominać o tej kardynalnej zasadzie, a Władimir Putin stara się to wykorzystać. Jego obecna wizyta w Pekinie może mieć wielkie znaczenie dla całego świata, nie tylko Gazpromu i rosyjskiego budżetu.

Rosyjski prezydent we wtorek rano rozpoczął swoją długo planowaną wizytę w Chinach. Ma się spotkać z najwyższymi chińskimi przywódcami. Z prezydentem przyjechał cały zastęp przedstawicieli rosyjskiego biznesu. Najczęściej podkreślanym celem wizyty jest umocnienie współpracy gospodarczej i podpisanie wielkiego kontraktu na dostawy gazu do Chin.

Ewentualne zawarcie umowy opiewającej na olbrzymią kwotą 456 miliardów dolarów będzie jednak tylko objawem bardzo poważnego problemu dla Zachodu. Jeśli Moskwa i Pekin zdołają przełamać dzielące je lody, to razem będą mogły rzucić wyzwanie Europie i USA. Wbrew swoim długoterminowym interesom geopolitycznym i intencjom Zachód obecnie ułatwia Chinom i Rosji dojść do porozumienia.

Trudna przeszłość

Zbliżenie obu mocarstw nie jest jednak jeszcze przesądzone. Dużo będzie zależało od tego, co się wydarzy w najbliższych dniach. Przed Putinem stoi jednak nie lada wyzwanie. Pomimo pewnych zbieżnych interesów, rosyjski prezydent ma wiele lodów do przełamania.
Relacje Chin i Rosji, a wcześniej ZSRR, są mocno naznaczone historią sięgającą jeszcze XIX wieku. Kiedy Cesarstwo Chińskie sypało się w gruzy, Imperium Rosyjskie skorzystało z okazji i zagarnęło wiele terytoriów, które obecnie stanowią znaczną część rosyjskiego Dalekiego Wschodu.

Więcej na:

http://www.tvn24.pl/chiny-i-rosja-razem-najwiekszy-koszmar-usa-i-europy,430142,s.html 

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.