Aktualności

Coraz więcej krajów rezygnuje z dolara

Chiny i Japonia porozumiały się: nie będą korzystać z dolara amerykańskiego w bilateralnych rozliczeniach. Ważą się losy petrodolara. Arabia Saudów myśli o dywersyfikacji walut, które otrzymuje za ropę.

Tworzy się antydolarowy sojusz Rosja-Chiny-Iran – biją na alarm Michael Snyder z The Economic Collapse oraz David Stocman z Contra Wall St. Corner. Tendencja dla dolara jest nieubłagana. Chcą się od niego uwolnić nie tylko Azja (w tym Indie i Iran) czy Rosja. Eksporterzy ropy naftowej i gazu boją się spekulanckiej manipulacji. Amerykańska waluta stanowi zbyt duże ryzyko dla gospodarek, które choć potężne podlegały szantażowi, bo USA w każdej chwili mogły dodrukować go i tą drogą pasożytować na innych.

Azja zbyt wielka na dolara

Rozliczenia będą odbywać się bezpośrednio. Chiny i Japonia zamierzają na rynkach walutowych Tokio i Szanghaju wymieniać japońskie jeny na chińskie juany, i w drugą stronę juany na jeny. Wcześniej robiono to z uwzględnieniem kursów walut wobec dolara. Ekonomiści z obu krajów uważają, że zabezpieczą tę część Azji przed stratami z powodu wahania się wartości zielonego pieniądza. Podobny ruch ma miejsce w stosunkach chińsko-rosyjskich. Podczas wizyty Putina w Pekinie rosyjski bank WTB i chiński Bank Centralny oświadczyły, że nie chcą posługiwać się walutą USA w transakcjach handlowych.

Chiny już od dawna zaczęły przygotowywać się do przestawienia gospodarki na rozliczenia z partnerami z pominięciem dolara. Obroty w juanach potroiły się od 2010 r., licząc w dolarach, z 34 mld do 120 mld. dziennie. Łączna wartość obrotów swapowych – zabezpieczonych przed zmianami kursów – Chin wynosi 190 mld. dol. W rezultacie juan jest dziewiątą walutą na świecie (w 2013 r. był 17.). W obrotach handlowych przewyższył już euro. Od czasu kryzysu Chiny zawarły też 24 porozumienia typu swap z bankami centralnymi różnych krajów na miliardy juanów.

Więcej na: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/konczy_sie_terror_dolara_do_chin_iranu_i_rosji_dolacza_japonia_305811.html?sesja_gratka=0881fe0f6e5a2ed3d79ebb4cfc075a26

 

 

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.