Aktualności

Chiny poszczyciły się rekordową nadwyżką handlową

Według oficjalnych danych w lipcu chiński eksport wzrósł w ujęciu rocznym o 14,5% do poziomu 212,9 mld dolarów. Z kolei import spadł o 1,6% do poziomu 165,6 mld dolarów. W efekcie bilans handlu zagranicznego sięgnął rekordowego poziomu 47,3 mld dolarów.

Wskaźniki te znacząco przekroczyły oczekiwania analityków, którzy prognozowali zaledwie 7,5-procentowy wzrost eksportu, 2,6-procentowy wzrost importu i nadwyżkę na poziomie 27,4 mld dolarów.

Eksport do krajów UE wzrósł w ujęciu rocznym o 17%, do USA o 12,3%, a do państw należących do ASEAN o 11,9%.

Od początku roku Chiny wypracowały nadwyżkę handlową w wysokości 150,6 mld dolarów – to o 20,9% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zdaniem analityków dobry sygnał z eksportu pozwala mieć nadzieję, że Chinom uda się w tym roku wypełnić stawiany przez władze cel w postaci wzrostu PKB o 7,5%.

Chińskie dane o eksporcie jak zwykle budzą jednak podejrzenie części komentatorów. Wpływ na ich kształt mogą mieć zarówno ukryte pod postacią handlu zagranicznego przepływy kapitałowe, jak i zwykłe zawyżanie danych przez władze lokalne, centralne, a nawet samych przedsiębiorców.

Więcej na:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Chiny-zalaly-swiat-Rekordowa-nadwyzka-7217159.html 

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.