Aktualności

Hongkong: czarny marsz prawników

"Czarny protest" odbył się nie tylko w Polsce, choć w Hongkongu miał zupelnie inny wydźwięk. 8 listopada przez centrum Hongkongu przeszło setki ubranych na czarno prawników, którzy w ten sposób wyrażali swój sprzeciw dla poniedziałkowej decyzji władz, która uniemożliwia dwójce wybranych polityków objęcie mandatu deputowanych.

Hongkong cieszy się dość dużą autonomią względem Chin, ma też odrębny system prawny, lecz ostatnie słowo zazwyczaj jest po stronie władz Chin kontynentalnych. Marsz prawników był protestem przeciwko rosnącej ingerencji w autonomiczny system prawny tego regionu, a mobilizację wywołała decyzja Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, który dokonał interpretacji konstytucji Hongkongu. Ogłosił, że nie można zaprzysiąc na deputowanych osoby, które w trakcie przysięgi wierności wobec lokalnej konstytucji zmieniają jej treść lub nie okazują należytego szacunku.

Jednocześnie sprawą zajmował się sąd w Hongkongu, dlatego decyzja Komitetu Stałego oburzyła środowisko prawnicze i wielu polityków.

– Chcemy podkreślić, że taka interpretacja nie jest normą w hongkońskim systemie prawnym – powiedział adwokat Dennis Kwok, który zorganizował protest.

Więcej na: http://www.deon.pl/wiadomosci/swiat/art,26740,hongkong-marsz-milczenia-prawnikow-przeciwko-decyzji-chin.html

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.