Aktualności

Chińscy naukowcy mierzą grawitację z rekordową precyzją

Chociaż grawitacja jest tak fundamentalna dla naszego życia jak oddychanie, jak trudno jest ją dokładnie zmierzyć? Grupa chińskich naukowców dokonała ostatnio najdokładniejszego oszacowania siły grawitacji za pomocą dwóch niezależnych metod. Według opublikowanego w czwartek magazynu "Nature", zespół badawczy kierowany przez Luo Juna z Chińskiej Akademii Nauk, zmierzył względną niepewność G (newtonowskiej stałej grawitacyjnej) na poziomie 12 ppm, czyli najmniejszej względnej niepewności.

Ostatnia zarejestrowana względna niepewność wyniosła 26 ppm, co również zostało zmierzone przez zespół Luo Jun w 2009 roku. Zespół zmierzył pierwszą stałą G w 1999 roku, która została później przyjęta przez Komisję ds. Danych Nauki i Technologii, interdyscyplinarną komisję Międzynarodówki. 

W1798 r., Naukowiec Henry Cavendish wyznaczył G po raz pierwszy w laboratorium, używając instrumentu zwanego balansem skrętnym. Potem, pomimo dwóch stuleci prób eksperymentalnych, wartość G pozostawała najmniej znana z podstawowych stałych. Luo Jun i jego zespół przeprowadzili dwa niezależne oznaczenia G za pomocą eksperymentów z wahadłem skrętnym z metodą time-of-swing i metodą sprzężenia zwrotnego kątowego.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201808/30/WS5b876d6ba310add14f388a9a.html

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.