Aktualności

Przyjaźń gospodarcza Chin z Kambodżą

W ubiegłym roku obroty handlowe między Chinami i Kambodżą przekroczyły 5 miliardów dolarów, ale potencjał do dalszej współpracy wciąż wymaga dalszego wykorzystania – powiedział premier Kambodży Hun Sen za pośrednictwem tłumacza na marginesie XV China-ASEAN Expo. Była to 11 wizyta Hun Sena na wystawie China-ASEAN. Tegoroczne wydarzenie w Nanning trwa od 12 do 15 września. Kambodża po raz drugi była gościem honorowym.

Hun Sen powiedział, że przywiązuje dużą wagę do wystawy, ponieważ Kambodża, jak również kraje ASEAN korzystają z platformy, podobnie jak Chiny. Jest to impreza, w której wszyscy zyskują, która rozszerza współpracę we wszystkich dziedzinach.

"Ale oczywiście widać, że współpraca handlowa przyniosła więcej korzyści dla krajów ASEAN niż Chin, ponieważ ASEAN eksportuje różne rodzaje produktów rolnych i turystycznych do Chin, podczas gdy importuje tylko kilka" – powiedział.

W 2017 r. Obroty handlowe między Chinami a ASEAN wyniosły 514,8 mld USD, co oznacza wzrost o 13,8% w stosunku do roku poprzedniego. Roczna stopa wzrostu waha się od 10 do 25 procent.

"Myślę więc, że to, co Kambodża i inne kraje ASEAN powinny naprawdę robić w przyszłości, jest odkładane na bok i koncentruje się na praktycznej współpracy z Chinami w zakresie gospodarki i technologii, aby zapewnić społeczeństwu pokój i dobrobyt" – powiedział.

W tym roku przypada 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Kambodżą i Chinami. Powiedział on, że związek ten osiągnął punkt krytyczny, ponieważ przechodzi w fazę kompleksowego partnerstwa strategicznego od dobrego sąsiada, a nawet do "żelaznego brata", jako prezydenta. Xi Jinping scharakteryzował ją podczas swojej wizyty w Kambodży w 2016 roku.

Z punktu widzenia Hun Sena "żelazne braterstwo" prosi oba narody o pogłębienie wzajemnego zaufania poprzez utrzymywanie ich działań zgodnych z ich słowami. Kambodża ma szczere podejście do Chin w kwestiach dyplomatycznych i nie jest w żadnym wypadku oportunistyczną polityką zagraniczną.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201809/13/WS5b99c133a31033b4f4655c58.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.