Aktualności

Chiny ustanawiają międzynarodowy sąd handlowy

Przed kilkoma dniami chiński Sąd Najwyższy ogłosił powołanie Międzynarodowego Komitetu Ekspertów Handlowych przy nowo utworzonym Sądzie ds. międzynarodowych sporów gospodarczych. Jest to kolejny już krok mający zaskarbić zaufanie przedsiębiorców do Inicjatywy Pasa i Szlaku (IPiS) i tworzonego na jego potrzeby systemu rozstrzygania sporów. Z perspektywy planowania działalności biznesowej w Chinach tworzy to istotny dylemat, czy tracić możliwości współpracy, czy ryzykować zaangażowanie na takich warunkach.

Inicjatywa Pasa i Szlaku została zaprezentowana w 2013 r. przez Sekretarza Generalnego KPCh Xi Jinpinga. Inicjatywa, określana czasem mianem chińskiego "Planu Marshalla", jest ciągle ewoluującym przedsięwzięciem inwestycyjnym mającym połączyć Chiny z rynkami Afryki i Europy. Składają się nią przede wszystkim gigantyczne projekty infrastrukturalne wzdłuż „pasa”, tj. drogowych i kolejowych korytarzy lądowych stanowiących „jedwabny szlak XXI wieku”, oraz „szlaku”, czyli morskich szlaków tranzytowych wokół Półwyspu Indyjskiego i dalej przez Zatokę Perską.

Inicjatywa stanowi równocześnie silny ruch w walce Chin o dominację nad światową gospodarką, jak również ma dać impuls rozwojowy dla tamtejszej gospodarki (nowe źródło wzrostu gospodarczego), a także stanowić marketingowy płaszcz dla gigantycznych chińskich inwestycji zagranicznych – „wykupywania” zamorskich gospodarek.

Więcej informacji na stronie: https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/zloty-interes-czy-zlota-klatka-dla-biznesu-chiny-ustanawiaja-miedzynarodowy-sad-handlowy,329718_1_0_0.html

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.