Aktualności

Europa potrzebuje odpowiedzi na jedwabny szlak

Poprzez nowy jedwabny szlak Chiny zwiększają swoje wpływy w Europie. Stary kontynent potrzebuje własnej strategii inwestycyjnej – mówi w wywiadzie dla DW Moritz Rudolf.

Deutsche Welle: Chiny od pięciu lat pracują nad nowym jedwabnym szlakiem, nazywanym teraz "Belt and Road Initiative" (BRI). Pekin chce przeznaczyć na ten cel około biliona dolarów, inwestując na całym świecie w infrastrukturę, tak aby rozbudować drogi handlowe i napędzić własną gospodarkę. Jedwabny szlak kończy się w Europie. Chiny inwestują też w takich krajach jak Węgry, Grecja oraz na peryferiach UE – w Serbii czy Czarnogórze. Czy Unia Europejska daje temu jakikolwiek odpór?

Moritz Rudolf: Myślę, że Unia Europejska bardzo długo spała i teraz powoli się budzi. Wierzono, że można polegać na sprawdzonych metodach, ale obecnie się od tego odchodzi pracując nad konkretną odpowiedzią na inicjatywę jedwabnego szlaku, która także bazuje na inwestycjach w infrastrukturę. Ale infrastruktura to tylko część chińskiej inicjatywy. W oficjalnych dokumentach dotyczących BRI czytamy, że Chiny chciałyby wyznaczać globalne standardy, które mają być punktem odniesienia dla świata. Tu można powiedzieć, że Europę czeka spore wyzwanie.

DW: Jak ważna jest Europa dla inicjatywy jedwabnego szlaku, nazywanego przez Pekin projektem stulecia?

MR: Chińczycy wiedzą, że potrzebują Europejczyków. Ale wciąż mają duże problemy, aby przekonać wiele europejskich krajów, a zwłaszcza UE, do tej inicjatywy.

DW: Wydaje się jednak oczywiste, że jedwabny szlak będzie oznaczał duża konkurencję dla europejskich przedsiębiorstw?

MR: Ci chińscy konkurenci dla niemieckich i europejskich firm mają ogromne wsparcie ze strony państwa. Interesy państwa chińskiego i chińskich przedsiębiorstw – często są to przedsiębiorstwa państwowe – są podobne i często wspólnie realizowane. W Europie taki model nie jest tak mocno rozpowszechniony, co utrudnia stawienie im czoła. Poza tym w Europie krytykuje się, że przetargi na inwestycje związane z jedwabnym szlakiem rozpisywane są w krajach trzecich, co dyskryminuje europejskie przedsiębiorstwa i nie spełnia europejskich standardów transparentności.

Więcej informacji na stronie: https://www.dw.com/pl/ekspert-europa-potrzebuje-odpowiedzi-na-jedwabny-szlak/a-45198375

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.