Aktualności

Odkrycie chińsko-brytyjskie oferuje czystą energię

Odkrycie dokonane przez brytyjskich i chińskich badaczy zbliżyło naukowców o krok do generowania czystej energii, wykorzystując światło słoneczne do podziału cząsteczek wody, tak jak rośliny dokonują fotosyntezy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu, University College London i East China University of Science zsyntetyzowali nowy materiał organiczny, który działa w świetle słonecznym w celu oddzielenia wody od jej składników, tlenu i wodoru.

Czysty wodór to paliwo o zerowej emisji, które może być wykorzystywane w silnikach lub akumulatorach, więc przełom może doprowadzić do obfitego źródła czystej energii na przyszłość.

"W przyszłości będziemy mogli używać takich materiałów wraz ze światłem słonecznym i wodą do produkcji dużych ilości wodoru" – powiedział Wang Xiaoyan, naukowiec z wydziału chemii na Uniwersytecie w Liverpoolu i główny autor opublikowanych badań
w czasopiśmie Nature. "Jest wcześnie i jesteśmy na podstawowym etapie badań, ale nasze badania są krokiem w tym kierunku".

Wodór jest już wykorzystywany jako paliwo dla statków kosmicznych i niektórych pojazdów transportu naziemnego. Pierwiastek ten występuje na ziemi w związkach takich jak woda i paliwa kopalne, jednak rzadko występuje w czystej postaci.

Obecne przemysłowe metody produkcji wodoru mają poważne wady. Wodór można oddzielić od tlenu poprzez elektrolizę, która polega na przepuszczaniu prądu elektrycznego przez wodę, ale proces ten jest energochłonny.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201810/04/WS5bb551e5a310eff303280a53.html

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.