Aktualności

Grafen w zastosowaniu rzeczywistym

Minęło 14 lat od odkrycia grafenu, a świat wciąż czeka na "cudowny materiał", aby zapewnić obiecywane przełomowe innowacje. Samochody, komputery i smartfony zostaną wzbogacone grafenem, a ultra-wszechstronna forma węgla zapoczątkuje erę nadającej się do noszenia elektroniki i zapobiegnie suszy, umożliwiając filtrowanie soli z wody morskiej.

Jeden przedsiębiorca obiecał nieograniczoną energię spod powierzchni Ziemi za pomocą kabla grafenowego, a inny zaproponował windę kosmiczną na równiku.  W świecie, w którym obecnie nie ma futurystycznych gadżetów opartych na grafenie, wiele osób zastanawia się teraz, czy materiał będzie zgodny z oczekiwaniami.

Według Jamesa Bakera, dyrektora generalnego Graphene @ Manchester, tak się stanie, a ten moment może być tuż za rogiem. "Zbliżamy się do punktu krytycznego", powiedział. "Za 12 do 18 miesięcy zaczniesz postrzegać produkty grafenowe, które pojawiają się na rynku
w coraz szybszym tempie".

Baker prowadzi biznesowy rozwój grafenu na Uniwersytecie w Manchesterze, gdzie National Graphene Institute jest znane jako centrum światowych badań nad grafenem.

"Posiadanie wszystkich tych możliwości w jednym budynku przyciąga ludzi zewsząd" – powiedział Xiao Ping, profesor nauk o materiałach na Uniwersytecie w Manchesterze. "Przyjeżdżają tutaj i mówią, że to miejsce dla fundamentalnych badań, nie możemy z tobą konkurować, więc będziemy współpracować z tobą".

Zarówno chiński gigant telekomunikacyjny Huawei, jak i chińska firma Aero Engine Corporation prowadzą badania w NGI, placówce, której przewodniczył Xi Jinping podczas swojej wizyty w Wielkiej Brytanii w 2015 roku. Rządy Chin i Wielkiej Brytanii utworzyły wspólne grupy robocze grafenu, które umożliwiają badaczom wspólną pracę nad stworzeniem przyszłości opartej na grafenie.

Dzięki tym wysiłkom Baker powiedział, że grafen i wiele powiązanych z nim produktów jest blisko pokonania dwóch głównych przeszkód napotykanych przez wszystkie pojawiające się technologie. Po pierwsze, "dolina śmierci", w której brak funduszy zabija prototypy podczas podróży z laboratorium do fabryki. A po drugie, "niedożywienie rozczarowania", które leży między początkowym szumem wokół innowacji
i jej ewentualnych zastosowań w rzeczywistości.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201810/05/WS5bb6ad40a310eff303280bd6.html

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.