Aktualności

Chińska AI daje nadzieję krótkowidzom

Czy twoje dzieci będą krótkowzroczne? Chiński model sztucznej inteligencji (AI) wykonany z milionów rekordów wzroku może pomóc przewidzieć, czy będą potrzebować okularów.

Krótkowzroczność jest najczęstszym zaburzeniem widzenia u dzieci. Chiny mają bezprecedensowy wskaźnik krótkowzroczności. Niedawny raport Światowej Organizacji Zdrowia wykazał, że około 600 milionów Chińczyków, prawie połowa populacji, jest krótkowzrocznych, w tym ponad 70 procent licealistów lub studentów i 40 procent dzieci ze szkół podstawowych.

Obecne podejścia do ograniczenia utraty wzroku obejmują krople do oczu, okulary, soczewki kontaktowe i operacje, które mogą być skuteczne, ale mają skutki uboczne, takie jak wyższy odsetek nawrotów, infekcje oczu i inne dolegliwości.

Jeśli możnaby przewidzieć krótkowzroczność, lekarze mogliby interweniować z odpowiednimi terapiami, aby zmniejszyć ryzyko wysokiej krótkowzroczności, która mierzona jest siłą skupiania przy -6 dioptriach i powyżej.

Po analizie 1,25 miliona rekordów wzroku w ciągu trzech lat naukowcy z Centrum Okulistycznego Zhongshan Uniwersytetu Sun Yat-sena zidentyfikowali zasady rozwoju krótkowzroczności i zbudowali model sztucznej inteligencji, aby przewidzieć stan u dzieci i nastolatków. Badaniem objęto dzieci w wieku od 5 do 18 lat, które miały kontrolę wzroku od 2005 do 2015 r. W ośmiu największych ośrodkach oftalmologicznych w prowincji Guangdong w południowych Chinach.

Ryzyko dzieci rozwijających się krótkowzroczność jest wielkim problemem dla chińskich rodziców, z tysiącami studentów szukających opieki w szpitalach i klinikach okulistycznych podczas wakacji szkolnych. Wzrost krótkowzroczności wynika częściowo z tego, że dzieci spędzają więcej czasu na czytaniu, studiowaniu lub przyklejaniu do ekranów komputerowych i smartfonów.

Badania wskazują, że skuteczna interwencja mająca na celu ograniczenie pogorszenia krótkowzroczności spędza więcej czasu na wolnym powietrzu. Model sztucznej inteligencji może również pomóc ograniczonej liczbie specjalistów. Do końca 2014 r. Chiny miały zaledwie 36 000 okulistów, z czego 70% w dużych miastach.

Większość lekarzy spędza większość czasu na leczeniu ciężkich chorób oczu, ale niewiele czasu na zapobieganie i kontrolę krótkowzroczności. "Model sztucznej inteligencji pomoże zwolnić obciążenie lekarzy i poprawić dokładność diagnostyki" – powiedział Liu.
W zeszłym roku zespół Liu i naukowcy z innych uniwersytetów ujawnili system AI, który diagnozuje zaćmy z dużą dokładnością. Model przewidywania krótkowzroczności wkrótce zostanie wprowadzony do użytku klinicznego.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201811/20/WS5bf3d414a310eff303289e8e.html

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.