Aktualności

Chiny ścigają Europę w badaniach nad sztuczną inteligencją

W ciągu czterech lat Chiny mają wyprzedzić Europę pod względem światowego wkładu w badania nad sztuczną inteligencją. Powód – spadek liczby publikacji europejskich badaczy na temat AI.

Holenderska firma wydawnicza i analityczna Elsevier przeprowadziła badania skupiające się na trzech krajach i regionach, które najmocniej przyczyniły się do rozwoju sztucznej inteligencji. Mowa tu o Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz krajach Unii Europejskiej.

Analiza globalnych tendencji w zakresie AI dowiodła, że Chiny przyciągają więcej talentów akademickich niż ich tracą. Z kolei Europa ma tendencję odwrotną – nadal posiada największy wkład w studia nad AI, ale systematycznie traci udziały w publikacjach. Badania oparte zostały na publikacjach naukowych pochodzących z wspomnianych wcześniej regionów w ciągu ostatnich dwóch dekad. W tym czasie ilość chińskich artykułów wzrosła z 9 do 24 procent ogólnej liczby publikacji.

Sun Zhenan, profesor Instytutu Automatyki Chińskiej Akademii Nauk, twierdzi, że Chiny posiadają wyjątkowo przyjazne środowisko dla badań oraz rozwoju technologii AI. Sztuczna inteligencja cieszy się coraz większym zainteresowaniem na uniwersytetach Państwa Środka, ale również w szkołach średnich a nawet podstawowych.

W ostatnich dwudziestu latach Chiny doświadczyły nadwyżki w napływie badaczy sztucznej inteligencji w wysokości 0,1 procenta (odpływ migracyjny wyniósł 3,5 procent w porównaniu z napływem 3,6 procenta naukowców). W Europie odpływy migracyjne osiągnęły pułap 7,8 procenta, podczas gdy napływ zmniejszył się do 6,8 procenta, co w ogólnym rozrachunku wykazuje znaczne straty.

Badania Elsevier wykazują także, że talenty z branży AI coraz częściej przenoszą się z sektora akademickiego do przemysłowego, w tym do dużych firm technologicznych w USA i Chinach. W krajach tych sieci fabryk są silniej rozwinięte niż w Europie, co powoduje dodatkowy spadek udziału europejskich badaczy w przedsięwzięciach z zakresu sztucznej inteligencji.

http://www.chinadaily.com.cn/a/201812/13/WS5c11b732a310eff303290bee.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.