Aktualności

Areszt dla pracownika Huawei w Polsce

Agencja Bezpieczeństwa wewnętrznego zatrzymała Weijinga W, dyrektora sprzedaży Huawei w Polsce. Jest podejrzany o szpiegostwo i współpracę z chińskimi służbami specjalnymi.

Wraz z zatrzymaniem chińskiego pracownika Huawei do aresztu trafił także Piotr D., pracownik Orange Polska odpowiedzialny za bezpieczeństwo cyfrowe i współpracę ze Związkiem Banków Polskich. ABW przeszukało ich domy a także biura Huawei i Orange. Prokuratura Krajowa postawiła im zarzut szpiegostwa, za co grozi kara do 10 lat więzienia. Na ten moment zastosowano trzymiesięczny areszt wobec obydwu pracowników.

W domach i biurach pracowników Huawei i Orange Polska funkcjonariusze ABW zabezpieczyli dokumenty i dane na urządzeniach elektronicznych. Weijing W. to obywatel Chin pełniący w polskiej filii Huawei funkcję dyrektora sprzedaży. Piotr D. był wcześniej związany z ABW jako wicedyrektor departamentu bezpieczeństwa teleinformatycznego, aktualnie pełni funkcję eksperta u operatora telefonii komórkowej.

Huawei w krótkim oświadczeniu na temat aresztowania poinformowała, że wie o tym zdarzeniu i obserwuje sprawę, jednak nie udziela dalszych komentarzy. Zapewnia jedynie, że chińska firma przestrzega wszelkich norm i praw obowiązujących w krajach, w których prowadzi działalność. Również od swoich pracowników wymaga stosowania się do powyższych zasad.

Podobne wydarzenie miało miejsce gdy w grudniu ubiegłego roku Meng Wanzhou, dyrektor finansowa Huawei, została aresztowana przez kanadyjskie służby. Powodem miało być nieprzestrzeganie przez chińską firmę sankcji nałożonych na Iran.

W tym czasie USA i Czechy zrezygnowały ze współpracy z Huawei przy rozbudowie sieci 5G. Niedługo potem dołączyła do nich Australia, z kolei Wielka Brytania i Nowa Zelandia wykluczają udział chińskiego koncernu przy zamówieniach publicznych.

Więcej informacji na stronie: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/abw-aresztowanie-dwoch-pracownikow-huawei-orange-polska-i-uke-sa-podejrzani-o-szpiegostwo

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.