Aktualności

Sztuczna inteligencja w chińskim sądownictwie

W środę chińskie sądy po raz pierwszy zastosowały technologię sztucznej inteligencji. System wspomagania AI miał swoją premierę w Drugim Sądzie Ludowym w Szanghaju.

Technologia AI jest obecna w coraz większej ilości obszarów życia codziennego. Sztuczna inteligencja wspiera rynek pojazdów samojezdnych, obsługę gości hotelowych, czy patrole miejskie. Po raz pierwszy znalazła ona zastosowanie w sądownictwie. W sali rozpraw w sądzie w Szanghaju umieszczono interaktywny ekran. Gdy sędzia, prokurator, lub obrońca wypowiadają hasło „System 206”, ekran wyświetla wszystkie powiązane ze sprawą dowody. Przykładowo: na monitorze pojawia się video z monitoringu użytego w sprawie, lub raport ze zdrowia psychicznego pozwanego.

W dniu premiery sztuczna inteligencja towarzyszyła sprawom związanym z napadem rabunkowym oraz morderstwem. Obydwie sprawy były skomplikowane, jednak machina nie zawiodła. System 206 nie tylko reaguje na wypowiedziane hasła, ale jest w stanie personalnie odróżnić uczestników rozprawy.

System 206 aktywnie towarzyszył środowym rozprawom. AI uczestniczyła w wywiadzie, kompleksowo analizowała dowody a także odgrywała rolę przy bezstronnej ocenie czynu – podkreśla Wu Haiyin, zastępca działu informacji High People’s Court w Szanghaju.

Machina zaprogramowana została na gromadzenie dowodów dla 102 typowych spraw. Praca systemu ma pomóc policji w eliminowaniu wad oraz pominięć w interpretacji materiału dowodowego. Sztuczna inteligencja podaje wskazówki do kwestionowania pewnych informacji, jak również jest w stanie wygenerować pomocnicze zapytania dla różnych rodzajów spraw.

System 206 ma nie tylko wspomagać pracę sędziów, ale przede wszystkim prowadzić do bezstronnego i sprawiedliwego osądu w sprawie, mówi Guo Weiqing, nadzorca Drugiego Sądu Ludowego w Szanghaju. AI pomaga sędziom przy analizie faktów, uwierzytelnieniu dowodów, czy ochronie prawa do apelacji.  

W projekcie stworzenia sztucznej inteligencji dla sądownictwa uczestniczyło ponad 400 osób ze środowiska prawniczego i sądowego oraz 300 pracowników IT – giganta technologicznego iFlytech.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201901/24/WS5c4959f9a3106c65c34e64ea.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.