Aktualności

Tajemnica Apple wykradziona przez Chińczyka

Chiński inżynier sprzętu Apple został oskarżony o kradzież tajemnicy związanej z budową samochodów bezzałogowych. To już drugi taki przypadek w ciągu ostatniego roku.

Jizhong Chen, chiński pracownik firmy Apple, został przyłapany na fotografowaniu ściśle tajnego projektu samochodu bezzałogowego. Do zdarzenia doszło 11 stycznia, sześć miesięcy po podpisaniu przez Chena klauzuli poufności i zakazu konkurencji. Skargę złożono w sądzie federalnym w San Jose w Kalifornii.

Chińczyk przyznał się do wykonania zdjęć pojazdu i utworzenia kopii zapasowych około dwóch tysięcy plików na osobistym dysku twardym. Dane zawierają także podręczniki i schematy projektu. Chen twierdzi, że nie zatrudnił się w Apple celem kradzieży tajemnicy firmowej.

Jest to jeden z wielu w ostatnim czasie przypadków szpiegostwa korporacyjnego z udziałem Chińczyków. Po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa wojny handlowej z Państwem Środka, sprawy kradzieży w handlu i technologiach zyskały dodatkowy priorytet.

Prokuratorzy z San Francisco mieli już do czynienia z podobnymi przypadkami. Obywatele Chin, pracujący w Stanach Zjednoczonych dla Micron Technology (producenta procesorów), czy Genentech (wytwórnię leków), dokonali analogicznych aktów kradzieży patentów. W tym tygodniu USA oskarżyło Huawei o kradzież tajemnicy firmowej T-Mobile US.

Z początku Jizhong Chen tłumaczył wykonanie fotografii potrzebą uwiecznienia elementów, które wymagały poprawy wydajności. Gdy Apple dowiedziało się, że pracownik szuka zatrudnienia u chińskiego rywala, Chen natychmiast został zawieszony. Inżynier w międzyczasie próbował wyjechać do Chin by odwiedzić rodzinę, jednak został zatrzymany przed wejściem na pokład samolotu. Szybko wpłacił kaucję w wysokości 500 000 dolarów i został tymczasowo zwolniony z aresztu.

Podobny zabieg próbował zastosować Zhang Xiaolang, oskarżony o kradzież patentu Apple w lipcu ubiegłego roku. Również próbował opuścić Stany Zjednoczone pod pretekstem wizyty u rodziny.

Operacja Apple, związana ze sztuczną inteligencją, która ma zostać wykorzystana w samochodzie bezzałogowym, nosi nazwę „Project Titan”. Nad jej rozwojem pracuje ponad 1200 osób.

Więcej informacji na stronie: https://www.scmp.com/news/china/science/article/2184393/chinese-man-jizhong-chen-stole-apples-future-car-secrets-company

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.