Aktualności

Prawo ochrony kobiet w miejscu pracy

Chiny wydały komunikat o zakazie dyskryminacji ze względu na płeć w miejscu pracy. Ma to dotyczyć zwłaszcza kobiet w ciąży oraz tych aktywnie poszukujących zatrudnienia.

W ciągu ostatnich lat Chiny dokonały dużych osiągnięć w zakresie ustanowienia równości płci. Niestety nadal niektóre kobiety, zwłaszcza w warunkach związanych z ciążą, są bardziej narażone na dyskryminację w miejscu pracy oraz podczas jej poszukiwania. Ministerstwo Zasobów Ludzkich i Zabezpieczenia Społecznego wydało komunikat, który ma temu przeciwdziałać.

Zgodnie z obwieszczeniem, pracodawcy i firmy specjalizujące się w zakresie zasobów ludzkich nie mogą odmówić zatrudnienia wykwalifikowanych kandydatek, lub ograniczać im prawa do posiadania dzieci. W celu zapewnienia kobietom prawa do macierzyństwa, wymaga się od pracodawców, aby nie pytali kandydatek o rzeczy niezwiązane z pracą, w tym o stan cywilny, czy liczbę i wiek posiadanych dzieci.

Program ochrony kobiet uwzględnia wydanie nakazu pracodawcom, którzy posądzeni byli o dyskryminację,  aby zaprzestali takich praktyk i naprawili skutki dotychczasowych działań, które mogły negatywnie wpłynąć na zatrudnione pracownice. Ci, którzy odmówią zmiany, lub naprawy sytuacji, zostaną ukarani, lub narażeni na negatywne publikacje ze strony mediów. Ponadto pracodawcy i firmy rekrutacyjne, które umieszczają w ogłoszeniach o pracę informację o uprzedzeniach związanych z płcią kandydatów, muszą niezwłocznie dokonać korekty. W przeciwnym razie zostaną ukarani, a ich licencje biznesowe zostaną zawieszone.

Dodatkowe punkty programu ochrony kobiet na rynku pracy to: wzmocnienie systemu pomocy prawnej, inspekcje pracodawców i organizacji zajmujących się zasobami ludzkimi, walka z działaniami naruszającymi przepisy prawa i promowanie równości płci w zatrudnieniu.

Istotnym elementem planu jest podjęcie kroków w celu poprawy systemu ubezpieczenia macierzyńskiego oraz świadczenie usług opieki nad dziećmi poniżej trzeciego roku życia.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201902/22/WS5c6f99ada3106c65c34eadb3.html

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.