Aktualności

Chińczycy walczą z wirusem pomoru świń

Chińscy naukowcy z powodzenie wyizolowali afrykańskiego wirusa pomoru świń. Pomoże to poszerzyć wiedzę na temat problemu, a także wypracować nowe modele zapobiegania wirusowi.

Wirus o nazwie Pig/HLJ/18 został wyizolowany z próbki pobranej od świni z gospodarstwa dotkniętego pomorem w Jiamusi w ubiegłym roku. Badania wykazały, że wirus jest zjadliwy i przenoszony między świniami domowymi.

Podczas testów zarażone świnie wykazywały objawy gorączkowe i umierały w ciągu 6 do 10 dni. Zwierzęta, które nie były bezpośrednio zarażone, ale żyły w zagrodzie z chorymi osobnikami, również zachorowały i zmarły. Wirus jest w stu procentach śmiertelny dla świń, nie dotyka jednak ludzi.

Odkrycia te są bardzo istotne dla Chińczyków, ponieważ w Chinach znajduje się ponad połowa światowej populacji świń. Zhan Donming, wiodący autor badań, ostrzega jednak, że nie ma pewności, czy pomór wywołany został jednym wirusem, czy wieloma.

Od sierpnia ubiegłego roku w Chinach pojawiło się 110 ognisk afrykańskiego pomoru świń, pierwszy z nich w prowincji Liaoning. Od tego czasu dziesiątki tysięcy świń zostało zabitych w celu opanowania choroby. W ramach prewencji zakazano też transportu żywych świń przez tereny objęte wirusem oraz podawania kuchennych resztek jako paszy.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201903/26/WS5c997e8ba3104842260b2862.html

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.