Aktualności

Pierwsze studia z zakresu sztucznej inteligencji

Już we wrześniu chińskie uniwersytety powitają pierwszych studentów studiów licencjackich z zakresu sztucznej inteligencji. Aż 35 uczelni wyższych uzyskało zgodę Ministerstwa Edukacji na utworzenie kierunków AI.

Chińskie uczelnie wyższe już we wrześniu tego roku otworzą pierwsze studia licencjackie z zakresu sztucznej inteligencji. Obejmą one aż 35 placówek, w tym wiele prestiżowych uczelni, między innymi: Beijing Jiaotong University, Beihang University, Nanjing University i Xi'an Jiaotong University. Ministerstwo Edukacji wydało zgodę na otwarcie kierunku w ramach dążenia kraju do zbudowania silnej puli talentów AI.

Lin Youfang, prodziekan Szkoły Komputerowej i Informatycznej na Uniwersytecie Jiaotong w Pekinie, powiedział, że na pierwszym roku studiów AI pojawi się 30 studentów. Szkoła utworzyła Instytut Badawczy AI jeszcze w grudniu 2017 roku, dzięki czemu nie będzie problemów ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry do kształcenia studentów.

Dynamicznie rozwijający się przemysł AI w Chinach wywołuje stale rosnące zapotrzebowanie na talenty. Wielu uczniów, prowadzących badania nad sztuczną inteligencją, zobowiązało się do pracy w wybranych firmach związanych z AI jeszcze przed uzyskaniem dyplomu ukończenia studiów. Szacuje się, że absolwenci studiów magisterskich z łatwością znajdą pracę z wynagrodzeniem przekraczającym 300 000 juanów rocznie (44 700 USD). Doktoranci mogą liczyć na jeszcze wyższe płace.

Prodziekan Lin podkreśla, że chińskie uczelnie ścigają uniwersytety w USA pod względem liczby badań i publikacji na temat sztucznej inteligencji.  Pozostają jednak w tyle w przekształcaniu badań w rzeczywiste zastosowania.

Chińskie uniwersytety mają stać się pionierem w budowie głównych światowych centrów innowacji jeszcze przed 2030 rokiem. Plan ten wymaga integracji AI z matematyką, statystyką, fizyką, biologią, psychologią, czy socjologią. Interdyscyplinarne podejście do sztucznej inteligencji nazywane jest modelem „AI + X”.

Instytucje badawcze, powstałe przy uczelniach jeszcze przed otwarciem studiów AI, starają się łączyć wiedzę o sztucznej inteligencji z przemysłem i nowymi technologiami.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201904/15/WS5cb3bba6a3104842260b61f7.html

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.