Aktualności

Chiński fundusz emerytalny na skraju upadku

Państwowy fundusz emerytalny w Chinach ma działać najpóźniej do 2035 roku. Rezerwy budżetowe powoli się kończą, a polityka jednego dziecka powoduje zmniejszenie siły roboczej pracującej na emerytury.

Raporty pokazują, że chiński państwowy fundusz emerytalny skończy się wraz z 2035 rokiem. Powodem jest niska liczba osób w wieku produkcyjnym, które pracują na utrzymanie emerytur, będąca efektem polityki jednego dziecka utrzymywanej przez blisko cztery dekady.

Z badań wynika, że pod koniec 2018 roku system emerytalny posiadał rezerwę w wysokości 4,8 biliona juanów (714 miliardów dolarów). W 2027 roku osiągnie on szczyt na poziomie 7 bilionów juanów, by za 8 lat spaść do zera.

Prognozy Światowego Centrum Zabezpieczeń Społecznych są jeszcze bardziej katastrofalne – szacuje się, że w 2050 roku różnica między składkami a wydatkowaniem na emerytury osiągnie 11 bilionów juanów. To dwukrotnie więcej niż aktualna rezerwa. Na jednego emeryta pracować będzie jedna osoba, podczas gdy aktualnie jest to dwóch pracowników.

W 2018 roku liczba Chińczyków w wieku emerytalnym osiągnęła 249 milionów. Jednocześnie zanotowano największy spadek urodzeń – aż 15 milionów mniej niż w roku wcześniejszym. Jest to najmocniejszy spadek od momentu złagodzenia polityki jednego dziecka w 2014 roku.

Chińskie przepisy dotyczące zabezpieczeń społecznych nakazują pracodawcy wpłatę około 20% pensji pracownika na rzecz funduszu. Dodatkowo pracownik dopłaca kolejne 8%. Przepisy były jednak egzekwowane w sposób niedbały, a samorządy lokalne zezwalały małym firmom na płacenie niższych składek.

Fundusz emerytalny w Chinach utworzony został w 1997 roku, kiedy Pekin rozbił radziecki system opieki społecznej dla pracowników państwowych. Do tego czasu pracownicy i urzędnicy państwowi nie wnosili składek do funduszu.

Rząd centralny chce ustabilizować fundusz poprzez redystrybucję składek z lepiej rozwiniętych prowincji (np. Guangdong, Zhejiang) do regionów biedniejszych. Pekin rozważa też podniesienie wieku emerytalnego.

Więcej informacji na stronie: https://www.scmp.com/economy/china-economy/article/3005759/chinas-state-pension-fund-run-dry-2035-workforce-shrinks-due?li_source=LI&li_medium=home-top-picks-for-you

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.