Aktualności

Chiny budują inteligentne muzea

Chiny pracują nad budową inteligentnych muzeów wyposażonych w najnowsze technologie. Cyfryzacja kultury umożliwi dotarcie do szerszej grupy odbiorców, głównie młodych.

Narodowa Administracja Dziedzictwa Kulturowego (NCHA) w Chinach ogłosiła, że trwają prace nad budową inteligentnych muzeów. Placówki mają zostać wyposażone w najwyższej klasy technologie, między innymi: sztuczną inteligencję (AI), wirtualną rzeczywistość (VR), czy rzeczywistość rozszerzoną (AR). Muzea naszpikowane systemami cyfrowymi mają, zdaniem ekspertów, zachęcić szerszą grupę odbiorców do obcowania z kulturą.

Guan Qiang z NCHA podczas Cyfrowego Szczytu w Fujian powiedział, że najnowsze technologie mają dotrzeć nie tylko do muzeów, ale i wielu innych instytucji dziedzictwa kulturowego Chin. Wang Xudong, kurator kompleksu pałacowego w Zakazanym Mieście w Pekinie podkreślił, że digitalizacja obejmie również ten historyczny i ważny dla Chińczyków obiekt. Równolegle budowana jest też ogólnokrajowa baza reliktów kultury.  

Wang podkreśla, że cyfryzacja architektury i kolekcji muzealnych pozwala budować silniejszy związek z publicznością, minimalizując jednocześnie szkody dla dzieł sztuki.

Chiny aktualnie posiadają 770 tysięcy miejsc nieruchomych zabytków kultury, ponad 100 milionów ruchomych artefaktów, a także ogromną liczbę relikwii i dzieł sztuki w rękach prywatnych kolekcjonerów. Liczba muzeów w Chinach przekracza obecnie pięć tysięcy, podczas gdy w 1978 roku było to tylko 349 placówek. Każdego roku chińskie muzea odwiedzane są przez ponad miliard miłośników kultury i sztuki.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201905/07/WS5cd18bdfa3104842260ba5a5.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.