Aktualności

Sztuczna inteligencja w chińskiej medycynie

Telemedycyna i sztuczna inteligencja coraz częściej wyręczają chińskich lekarzy w pełnieniu obowiązków. Sprawdzają się one głównie na trudno dostępnych obszarach wiejskich.

Jesienią ubiegłego roku w Hefei (prowincja Anhui) lekarz zdiagnozował u pacjenta arytmię. Usilnie namawiał go jednak na poddanie się angiografii wieńcowej, ponieważ jego inteligentny asystent medyczny postawił inną diagnozę. Asystent AI, uruchomiony przez firmę iFlytek, miał rację.

Dzięki nieograniczonej zdolności do uczenia się, sztuczna inteligencja asystenta w błyskawicznym tempie przyswoiła wiedzę medyczną z 53 podręczników i ponad 400 000 publikacji naukowych. Asystent AI zdał egzamin państwowy z wynikiem, który pozwolił mu pokonać 95% kandydatów.

Zastosowanie asystenta medycznego AI skraca czas potrzebny lekarzom do postawienia diagnozy, a także poprawia ich trafność. Zdaniem Tao Xiadonga, dyrektora generalnego iFlyHealth, inteligentny asystent postawił ponad 1,5 miliona diagnoz, a ich dokładność wynosi 97%. Sztuczna inteligencja testowana była już w ponad 1200 klinikach i ośrodkach zdrowia w Chinach.

Asystenci AI przydatni są zwłaszcza na obszarach wiejskich, do których trudno dotrzeć, lub które posiadają niedoświadczonych lekarzy. Pacjent nie musi wyjeżdżać do miasta do wykwalifikowanej placówki medycznej, może za to otrzymać opiekę we własnym domu.

W wielu chińskich wioskach brakuje sprzętu diagnostycznego, w tym aparatów do wykonywania zdjęć rentgenowskich. Są one podstawowym źródłem diagnozy dla złamań, chorób serca oraz płuc. Dzięki asystentom firmy JF Healthcare pacjenci mogą otrzymać raporty rentgenowskie już w 10 minut. Do tej usługi ma dostęp już 20 milionów Chińczyków z prowincji Jiangxi, Yunnan, Hubei oraz Hebei.

Dzięki AI i telemedycynie lokalni lekarze mogą uzyskać wsparcie w rozwiązywaniu problemów od wykwalifikowanych jednostek medycznych. Gotowe raporty diagnostyczne pomagają im zaś podnosić standardy leczenia.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201906/25/WS5d1178e3a3103dbf1432a025.html

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.