Aktualności

Rząd walczy z zanieczyszczeniami w Chinach

Chiny rozpoczynają drugą rundę kontroli dotyczącą przestrzegania przepisów środowiskowych. Pierwsza tura pokazała, że wiele firm i instytucji nie stosuje się do norm regulujących stan zanieczyszczeń.

Wkrótce rozpocznie się druga runda kontroli na poziomie chińskich prowincji i regionów, w której inspektorzy będą prowadzić dochodzenia w sprawie przestrzegania przepisów środowiskowych. Wcześniejsza inspekcja ujawniła ogrom naruszeń obowiązujących norm. Tysiące urzędników i przedsiębiorców zostało pociągniętych do odpowiedzialności karnej, lub otrzymało nagany.

Zhai Qing, wiceminister ekologii i ochrony środowiska, powiedział, że prace przygotowawcze do drugiej tury inspekcji zostały już zakończone. Rząd chiński planuje przeprowadzenie jeszcze kilku takich ogólnokrajowych kontroli do końca 2021 roku. Rok później nastąpi weryfikacja, czy prowadzone są działania naprawcze w firmach i instytucjach, które złamały przepisy.

W ubiegłym miesiącu Ministerstwo Środowiska publicznie oskarżyło dziesiątki firm o łamanie przepisów, w tym duże przedsiębiorstwa państwowe takie jak China Baowu Steel Group, czy China Corporation.

Chińska wojna z zanieczyszczeniami rozpoczęła się w 2014 roku z udziałem premiera Li Keqianga, który chce odwrócić szkody wyrządzone ziemi po ponad trzech dekadach intensywnego rozwoju przemysłu. Dla prezydenta Xi Jipinga również jest priorytetem, aby wykorzystać wszystkie pokłady polityczne na rzecz rozwiązania problemów ekologicznych.

Centralne zespoły inspektorów ochrony środowiska powołane zostały w 2015 roku. Kierowane przez emerytowanych ministrów, są wsparciem dla rządu. Pierwsza kontrola odbyła się w prowincji Hebei. Inspekcje odbywają się losowo, bez wcześniejszego uprzedzenia. Jeśli dojdzie do naruszeń, przedstawiciele firmy, lub samorządu terytorialnego, wzywani są do wyjaśnień.

Więcej informacji na stronie: https://www.scmp.com/news/china/politics/article/3016342/china-prepares-next-round-nationwide-inspections-war-pollution

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.