Aktualności

Chińscy konsumenci napędzają światowy wzrost gospodarczy

Eksperci oceniają, że chińscy konsumenci staną się główną siłą napędową przyszłego wzrostu gospodarczego na świecie. Jednocześnie Chiny od kilku lat utrzymują wzrost PKB.

Jim O’Neill, przewodniczący Chatham House i główny ekonomista w Goldman Sachs, przedstawił zaskakujące uwagi na temat światowej gospodarki podczas drugiego chińskiego Forum Gospodarczo-Handlowego. Jego zdaniem chińscy konsumenci i ich rosnące potrzeby zakupowe będą siłą napędową wzrostu gospodarczego na całym świecie.

Jeśli Chiny będą kontynuować wzrost PKB na poziomie 8% (z czego realny przyrost to 5%, a 3% stanowi inflacja), to w ciągu najbliższych lat wpływy od chińskich konsumentów będą stanowić połowę wartości PKB. Szacuje się, że w ciągu dekady wpływy osiągną od 11 do 12 bilionów dolarów.

Zdaniem O’Neilla zapoczątkowana sześć lat temu inicjatywa Belt and Road odegra kluczową rolę w światowym handlu. Belt and Road ma na celu zbudowanie „pasa gospodarczego”, który będzie integrował Ekonomiczny Jedwabny Szlak z Morskim Jedwabnym Szlakiem. Inicjatywa ma za zadanie dostarczenie polityki, infrastruktury, finansów i łączności społecznej dla rozwoju nowej platformy handlu. Może ona całkowicie zmienić schemat współpracy gospodarczej w Azji, w tym między Chinami a Indiami.

Ekonomista ukuł nawet w 2001 roku termin BRIC, który kolejno oznacza Brazylię, Rosję, Indie i Chiny, jako cztery szybko rozwijające się kraje, które symbolizują przemiany w gospodarce światowej. Do tej grupy O’Neill dodał w 2010 roku do tej grupy Republikę Południowej Afryki.

Zdaniem ekspertów wojna handlowa na linii Chiny – USA nie jest jedynym problemem, któremu musi stawić czoła Państwo Środka. Największą przeszkodą w rozwoju gospodarczym jest starzenie się społeczeństwa oraz zanieczyszczenie środowiska.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201906/28/WS5d15528ca3103dbf1432ab9f.html

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.