Aktualności

Najstarsze chińskie miasto na liście UNESCO

Liangzhu trafiło na listę UNESCO jako najstarsze miasto w Chinach, jak i na całym świecie. Wyprzedziło tym samym Włochy pod względem liczby zabytków, które trafiły na listę.

Chińskie miasto Liangzhu, liczące ponad 5300 lat, zostało uznane najstarszym przykładem ludzkiej cywilizacji na świecie. Trafiło tym samym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to już 55 chiński obiekt na liście, co oznacza, że Państwo Środka wyprzedziło nawet Włochy pod względem ilości posiadanych artefaktów kultury.

Ruiny Liangzhu położone są na obrzeżach nowoczesnego miasta Hangzhou na równinach dorzecza Jangcy. Obszar obejmuje ponad 14 kilometrów kwadratowych, relikty aż 11 zapór, cmentarze i ściany budynków.

Odkrycie miasta jest niezwykle istotne, ponieważ dostarcza przekonujących dowodów na to, że cywilizacja chińska sięga przeszło 5000 lat wstecz. Jest to o 1000 lat więcej niż do tej pory sądzono. Liangzhu po raz pierwszy odkryte zostało jeszcze w 1936 roku, kiedy zespół archeologów natrafił na ceramikę w tym obszarze. Przełom nastąpił w 1986 roku, gdy odnaleziony został cmentarz zawierający około 1200 artefaktów wykonanych z jadeitu, ceramiki i kości słoniowej. Mury miasta i systemy wodne odkryto dopiero w XXI wieku.

Archeolodzy szacują, że zbudowanie takiego systemu urbanistycznego mogło zająć zbiorowości liczącej około 4000 osób ponad dekadę.

Więcej informacji na stronie: https://www.scmp.com/news/china/society/article/3017596/ancient-chinese-city-ruins-become-countrys-latest-unesco-world

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.