Aktualności

Najstarszy kopalniany las w Azji odnaleziony!

Chińscy naukowcy odkryli najstarszy las kopalny w Azji. Odnalezienie go jest cenną wskazówką w odkryciu zagadki dotyczącej procesu ewolucji, w którym rośliny zamieniły się w węgiel.

W badaniu opublikowanym w czwartek w czasopiśmie Current Biology podano największy do tej pory znany przykład lasu tego typu, który wyrósł w okresie dewonu, 419–359 mln lat temu.
Składał się z 250 000 metrów kwadratowych skamieniałych drzew liściastych w pobliżu miasta Xinhang we wschodniej prowincji Anhui.

Likopidy w skamieniałym lesie przypominały palmy i rosły w przybrzeżnym środowisku podatnym na powodzie. Zwykle miały mniej niż 3,2 metra wysokości, ale najwyższy oszacowano na 7,7 metra.
Gigantyczne likopidy rozkwitały później w okresie po dewonie i stały się znaczną częścią wydobywanego dzisiaj węgla. Las Xinhang w Anhui pokazał wczesne systemy korzeniowe, które umożliwiły ich wzrost w okresie karbońskim (359–299 mln lat temu).

Las przyczynia się również do naszego zrozumienia spadku dwutlenku węgla w atmosferze i konsolidacji wybrzeży w tym czasie.
„Duża gęstość oraz niewielki rozmiar drzew mogą sprawić, że las Xinhang będzie bardzo podobny do pola trzciny cukrowej, chociaż rośliny w lesie Xinhang są rozmieszczone w łatach” – powiedział główny autor artykułu Wang Deming, profesor w School of Nauki o Ziemi i kosmosie na Uniwersytecie Pekińskim.

„Możliwe też, że las liściasty Xinhang był bardzo podobny do namorzyny wzdłuż wybrzeża, ponieważ występują one w podobnym środowisku i odgrywają porównywalne role ekologiczne” – powiedział Wang.
Dwa inne dewońskie lasy kopalne znaleziono w Stanach Zjednoczonych i Norwegii.

Źródło: http://www.xinhuanet.com/english/2019-08/09/c_138294469.htm

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.