Aktualności

Badania nad globalnym ociepleniem

Według badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół 14 naukowców z 11 instytutów  światowe oceany w 2019 r. były najcieplejsze w historii ludzkości.

Zgodnie z artykułem opublikowanym w czasopiśmie Advances in Atmospheric Sciences globalne temperatury oceanów w 2019 r. były o około 0,075 stopnia Celsjusza wyższe niż średnia z lat 1981–2010.

Aby spowodować tak niewielką zmianę temperatury, oceany Ziemi pochłonęły ogromną ilość ciepła równą 3,6 miliarda eksplozji bomby atomowej w Hiroszimie, powiedział Cheng Lijing, główny autor artykułu i badacz z Institute of Atmospheric Physics (IAP) Chińskiej Akademii Nauk.

Dane wykorzystane w badaniu zostały zarejestrowane przez IAP w Chinach oraz amerykańską Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną.

„Jeśli chcesz zrozumieć globalne ocieplenie, musisz zmierzyć ocieplenie oceanów” – powiedział John Abraham, współautor i profesor na Uniwersytecie St. Thomas w Stanach Zjednoczonych. Podkreślił, że ocieplenie oceanów jest ważnym wskaźnikiem globalnych zmian klimatu, ponieważ ogromna większość globalnego upału trafia właśnie do wody.

Skutki globalnego ocieplenia już się pojawiają i w 2020 czeka nas ich kolejna fala w postaci bardziej ekstremalnych warunków pogodowych czy rosnącego poziomu morza.

Morskie fale upałów na północnym Pacyfiku w 2013 r., huragany w pobliżu Zatoki Meksykańskiej w 2017 r. oraz niedawne katastrofalne pożary w Australii są głównymi konsekwencjami globalnego ocieplenia, twierdzą naukowcy, którzy wezwają do podjęcia globalnych działań w celu odwrócenia zmian klimatu.

„Im bardziej redukujemy gazy cieplarniane, tym mniej oceany będą się nagrzewać”, powiedział Cheng, sugerując, że redukcja, ponowne użycie i recykling to główne sposoby rozwoju czystej energii.

Jednak ludzie mogą pracować nad odwróceniem swojego wpływu na klimat, ale oceany będą reagować dłużej niż atmosfera i suchy ląd.

Źródło: http://www.xinhuanet.com/english/2020-01/14/c_138704150.htm

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.