Aktualności

TikTok punktem spornym między Chinami i USA

Donald Trump planuje wprowadzenie zakazu używania aplikacji TikTok w USA. To kolejny akt odwetu na Chinach.

Donald Trump zaproponował wprowadzenie zakazu użytkowania chińskiej aplikacji TikTok na terenie USA. Nie jest jasne w jaki sposób miałby zostać wdrożony taki zakaz. Aplikacja cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, zarówno wśród użytkowników indywidualnych jak i dużych firm. W dobie pandemii dla milionów użytkowników jest to aplikacja umożlwiająca rozrywkę i kontakt z przyjaciółmi.

Microsoft, który prowadził zaawansowane rozmowy z Byt-Dance (firmą, która stworzyła TikToka) na temat zakupu udziałów w chińskiej aplikacji, prędko się z tych rozmów wycofał.

Trump uważa, że aplikacja stwarza cyfrowe zagrożenie dla amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego. Heather Evans, dyrektor Frontier Technology Research w Asia Society Northern California powiedział, że proponowany zakaz nie jest dla niego zaskoczeniem, ponieważ aplikacja wzbudza dużo nieufności i niepewności co do bezpieczeństwa ze względu na fakt, że jej właściciel (Byte-Dance) znajduje się w Chinach. Zdaniem Evansa aplikacja może być bezpieczna dopiero jeśli 100 milionów aktywnych w USA jej użytkowników będzie obsługiwanych przez amerykańską firmę, a nie chińską.

Zdaniem ekspertów spór o TikToka to kolejne zagranie ze strony USA, które chcą pokazać przewagę nad Chinami w zakresie technologii informacyjnej. „Chińskiej firmie udało się stworzyć dynamiczny ekosystem udostępniania filmów, prześcigając takich gigantów jak Facebook, w dziedzinie, która ma prawdopodobnie największy potencjał monetyzacji. To prawdopodobnie wywołało furię w Białym Domu.” – powiedział Shen Yi, dyrektor Instytutu Badawczego Globalnego Zarządzania Cyberprzestrzenią na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju.

Źródło: http://global.chinadaily.com.cn/a/202008/03/WS5f262138a31083481725d9cf.html

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.