Aktualności

Rozbudowa rosyjskich terminali ułatwi import z Chin

Tranzyt kontenerów przez Rosję stale rośnie i uruchamiane są nowe połączenia na jej terenie. Jest to ważny punkt na mapie dla importerów z Chin.

Tylko w tym roku ruch kolejowy na rosyjskich terminalach towarowych wzrósł aż o 30%. Pomimo epidemii koronawirusa transport stale rośnie. W ubiegłym roku ilość ładunków transportowanych za pośrednictwem terminali intermodalnych w Rosji wyniósł ponad 5 milionów TEU.

Kolej rosyjska to istotny odcinek Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego Daleki Wchód z Europą. Dlatego też Rosja wdrożyła plan budowy 19 terminali intermodalnych a ich realizacją zajmą się zarówno spółki państwowe jak i te z sektora prywatnego.

Najważniejszym etapem projektu będzie terminal Biały Rast, położony około 30 kilometrów od Moskwy. W jego budowę zaangażowany będzie chińsko – rosyjski zespół, w którego skład wejdą Koleje Rosyjskie (51% udziałów) i Liaoning Port Group z Chin (49% udziałów). Prace potrwają do 2022 roku a koszt całej inwestycji szacowany jest na około 300 milionów dolarów.

W tym roku ukończona pierwszą fazę projektu. W ramach tego uruchomione zostało połączenie między terminalem Biały Rast a chińskim miastem Shenyang. Pierwszy pociąg, który pokonał tę trasę, przyjechał z Chin do Rosji pod koniec lipca z ładunkiem złożonych z 41 kontenerów.

Rozbudowa sieci rosyjskich kolei nie tylko usprawni transport z Chin do Europy, ale dzięki szerszej sieci połączeń importerzy będą mogli liczyć na częstsze wyjazdy pociągów, a w dalszej perspektywie – na niższe koszta frachtu.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.