Aktualności

Rośnie eksport węgla z Mongolii do Chin

W tym tygodniu przybył największy w tym roku transport węgla z Mongolii do Chin. To ponad 2000 ciężarówek.

Chiny importują coraz więcej węgla z Mongolii. W tym tygodniu do granicy chińskiej przybyły aż 2233 ciężarówki wypełnione węglem z Mongolii. Towary przybyły do czterech punktów granicznych: Gashuunsukhait, Shiveekhuren, Bulgan i Khangi.

Jest to efekt tymczasowego rozporządzenia o roboczej nazwie Green Gateway, które weszło w życie 1 sierpnia tego roku. Ma ono na celu zintensyfikowanie współpracy handlowej i wymiany gospodarczej między Chinami i Mongolią w trudnym czasie pandemii koronawirusa.

Według mongolskiego Ministerstwa Górnictwa i Przemysłu przed wprowadzeniem rozporządzenia dziennie do Chin wjeżdżało ok 500 do 1000 ciężarówek węgla. Łącznie od początku roku Chiny przyjęły od Mongolii aż 11,2 milionów ton węgla, co oznacza, że wskaźnik ten spadł o ponad 46% względem roku 2019.

Aby wyrównać bilans importu węgla wprowadzono właśnie Green Gateway, który ułatwia procedury importu i eksportu pomiędzy obydwoma krajami.

Mongolia jest krajem bez dostępu do morza, za to posiada bogate złoża naturalne, które są dobrem narodowym i głównym towarem eksportowym.

Źródło: http://global.chinadaily.com.cn/a/202008/27/WS5f476f88a310675eafc55e9f.html

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.