Aktualności

Superinteligentny komputer z Zhejiang

Uniwersytet Zhejiang stworzył pierwszy w Chinach komputer przypominający działaniem mózg człowieka. To najnowsza zdobycz badań nad sztuczną inteligencją.

Inżynierowie z Uniwersytetu Zhejiang stworzyli pierwszy w Chinach komputer, którego działanie do złudzenia przypomina sposób funkcjonowania ludzkiego mózgu. Ponadto komputer wykorzystuje znikomą energię elektryczną do prowadzenia złożonych obliczeń matematycznych. Chociaż technologia ta jest dopiero na etapie prototypów, to już teraz pozwala na prowadzenia dużych symulacji w czasie rzeczywistym i dokonywania odkryć w dziedzinie chemii, medycyny i neuronauki.

Nowoczesny komputer waży zaledwie 1,3 kilograma i przeprowadza ponad 1000 bilionów operacji logicznych na sekundę. Teoretycznie posiada nieograniczoną pamięć i zużywa mniej energii niż 20-watowa żarówka. Jego wydajność nie tylko przypomina ludzi mózg, ale wyprzedza go pod względem niezawodności.

Dla porównania mózg ludzki wykorzystuje około 86 milionów komórek neuronowych, z których każda wytwarza do 10 000 połączeń z innymi neuronami, co pozwala generować myślenie i świadomość. „Mysz Darwina”, bo taka jest robocza nazwa ultranowoczesnego komputera od naukowców z Zhejiang, obsługuje zaś 120 milionów neuronów i prawie 100 miliardów synaps (połączeń z neuronami).

Do tej pory za najszybszy i najbardziej wydajny komputer uznaje się Fugaku, który do działania potrzebuje aż 28,3 miliona watów mocy, co jest nieporównywalne z Myszą Darwina.

Mysz Darwina ma za sobą skomplikowane testy działań logicznych. Chiński komputer podczas badań poradził sobie z takimi zadaniami jak rozpoznawanie mowy, wykrywanie celów, planowanie ścieżek działań, czy prowadzenie symulacji w czasie rzeczywistym.

Źródło: http://global.chinadaily.com.cn/a/202009/07/WS5f55828ba310675eafc57d2d.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.