Aktualności

PKB Chin stale rośnie

Szacuje się, że PKB Chin wzrośnie z 2022 roku o 5,1%. Po odrodzeniu chińskiej gospodarki po pandemii PKB cyklicznie rośnie.

Chiny jako pierwsze zaczęły podnosić się po wybuchu pandemii Covid-19. Silne obostrzenia sanitarne, wstrzymana praca fabryk i opóźnione transporty międzynarodowe w marcu ubiegłego roku sprawiły, że Chiny dość szybko poradziły sobie z najtrudniejszymi skutkami pandemii. Podczas gdy inne kraje wciąż walczą z pandemią, Chiny nadrabiają straty z ubiegłego roku.

Według szacunków Dong Qi, głównego analityka w Guotai Junan Securities, PKB Chin w 2022 roku może wzrosnąć aż o 5,1%. Zdaniem analityka chińska gospodarka ma rosnąć w przyszłym roku w trybie cyklicznym (trend wzrostu w kształcie litery W).

Aktualnie chińska gospodarka znajduje się na etapie budowania rozwoju „podwójnego obiegu”. W tym modelu gospodarka uodparnia się na zewnętrzne wpływy (takie jak kataklizmy, nawrót epidemii, czy wojny handlowe). Chiny będą skupiać się na zaspokojeniu popytu krajowego (samowystarczalność) i powoli odchodzić od gospodarki opartej głównie na eksporcie. Jest to jeden z elementów planu pięcioletniego.

Tylko w III kwartale tego roku PKB Chin wzrósł o 4,9% w stosunku do roku ubiegłego.

W kolejnych latach Chiny będą silniej otwierać się na inwestycje zagraniczne, przy jednoczesnym uwalnianiu gospodarki od zależności wpływów światowych.

Źródło: https://silkroadpoland.pl/2021/11/pkb-w-chinach-wzrosnie-o-okolo-51-proc-w-2022-r/

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.