Procedura importu Porady ekspertów

Jak zrealizować obowiązek odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych?

Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (T.J. Dz.U. z 2007 r. Nr 90, poz.67 ze zm.) nałożyła na przedsiębiorców wprowadzających na polski rynek produkty w opakowaniach obowiązek zapewnienia odpowiedniego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań tych produktów.

Obowiązkowi temu podlegają więc importerzy oraz firmy dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Jeżeli przedsiębiorca nie zapewnia odpowiedniego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych zobowiązany jest do płacenia opłaty produktowej a także do sprawozdawczości przed urzędem marszałkowskim.

Opłata produktowa ma na celu zmotywowanie przedsiębiorców do szukania innych sposobów realizacji obowiązku – korzystniejszych dla środowiska ale także bardziej opłacalnych finansowo dla przedsiębiorcy.

Opłatę produktową należy uregulować do 31 marca 2010 r. za opakowania wprowadzone na rynek w 2009 r. Do tego dnia należy także złożyć w urzędzie marszałkowskim sprawozdanie OŚ-OP1 informujące o wysokości należnej opłaty produktowej oraz masie wprowadzonych opakowań.

2_500_02

Co wybrać jako alternatywę dla płacenia opłaty produktowej?

SAMODZIELNA REALIZACJA OBOWIĄZKU

W większości przypadków dotyczy 100% mas wprowadzonych na rynek opakowań. Należy zwrócić uwagę na prawidłowość dokumentów potwierdzających odzysk i recykling (DPO i DPR) a także na wiarygodność wybranych zakładów recyklerskich. Karta przekazania odpadu czy faktura VAT nie wystarczają jako dokumenty potwierdzające wykonanie odzysku i recyklingu.

PRZEKAZANIE OBOWIĄZKU ORGANIZACJI ODZYSKU

To zdecydowanie najwygodniejsze i najpopularniejsze rozwiązanie.

Organizacja odzysku przejmuje i realizuje w imieniu przedsiębiorcy obowiązek odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Składa również stosowne sprawozdania do urzędu marszałkowskiego.

Jak działa Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A.?

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na współpracę z Eko Cykl Organizacja Odzysku S.A. nie musi martwić się już o zapewnienie odpowiednich poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Eko Cykl realizuje zobowiązania przedsiębiorcy dzięki stałej współpracy z recyklerami i posiadaczami odpadów zajmującymi się zbiórką i recyklingiem odpadów opakowaniowych.

Co zyskuje przedsiębiorca?

  1. Mniejsze opłaty – opłata dla organizacji odzysku jest zdecydowanie NIŻSZA niż opłata produktowa.

  2. Wygodę:

– brak obowiązku sprawozdawczości przed urzędem marszałkowskim – to organizacja odzysku składa w imieniu przedsiębiorcy sprawozdanie OŚ-OP1,

– możliwość składania sprawozdań do organizacji odzysku za pośrednictwem strony internetowej.

3. Spokój w razie kontroli:

– masz pewność prawidłowo realizowanego obowiązku,

– możesz liczyć na naszą pomoc i aktualne informacje o zmianach przepisów.

_________________________________________________________________________________

Wybór wiarygodnej, rzetelnej organizacji odzysku wydaje się być najwygodniejszym sposobem realizacji obowiązku odzysku i recyklingu opakowań.

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.