Aktualności

Symbol chińskiej potęgi

Syreny 300-metrowego kolosa zawyły trzykrotnie, gdy wychodził ze spowitego mgłą portu Dalian w swój pierwszy rejs. "Budowa silnej marynarki odzwierciedla rosnącą pozycję Chin, jest niezbędnym krokiem i jedyną opcją dla kraju, który musi dbać o coraz bardziej globalne interesy" – poinformowała chińska agencja Xinhua.

Prace nad pierwszym lotniskowcem były najgorzej strzeżoną chińską tajemnicą. Pekin kupił nieukończoną jednostkę od Ukrainy w 1998 roku. Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami miało na niej powstać centrum rozrywkowo-hotelarskie. Od dawna było jednak wiadomo, że okręt ma być dumą chińskiej marynarki wojennej i odzwierciedlać rosnące ambicje Chin.


Narodziny potwora

Od ponad dekady, dzięki dynamicznie rozwijającej się gospodarce Chiny co roku podnoszą wydatki na zbrojenia o ponad 10 procent. W styczniu zaskoczyły świat, przeprowadzając test niewidzialnego dla radarów myśliwca. W 2007 roku wywołali prawdziwy szok, strącając krążącego po orbicie satelitę. – Chiny w 2050 roku będą najsilniejszym mocarstwem świata i staną się zagrożeniem. Będą nie tylko gigantem, ale i potworem – ostrzegał kilka tygodni temu prof. Andi Widjajanto z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Indonezji.

Więcej:

http://www.portalmorski.pl/artykul/index/symbol-chinskiej-potegi/19275

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.