Aktualności

Chińskie firmy chcą wejść w polską energetykę

Spółki z Państwa Środka walczą o kontrakty w elektrowniach warte około 18 mld zł. Chcą m.in. rozbudować należący do Tauronu zakład w Jaworznie. Współpracą z nimi zainteresował się Jan Kulczyk

Chińscy potentaci przeszli od deklaracji o zainteresowaniu budową elektrowni w Polsce do konkretnych propozycji. China National Electric Engineering Corp. w poniedziałek złożyła wstępną ofertę na wykonanie bloku w Jaworznie, a wcześniej wystartowała w przetargu zorganizowanym przez poznańską Eneę na budowę bloku węglowego w Kozienicach. Każda z inwestycji jest warta 4 – 4,5 mld zł.

Z informacji „Rz" wynika, że China National Electric Engineering Corp. (CNEEC) jest jedną z pięciu firm zabiegających o kontrakt w Jaworznie. Chodzi o wybudowanie bloku węglowego o mocy 1000 MW – to kluczowy projekt w Tauronie, który ma być zrealizowany do 2016 r. Trudno dziś oceniać szanse chińskiego potentata. Przy okazji realizowanego przez Eneę projektu Kozienice (także o mocy 1000 MW) spekuluje się, że CNEEC trudno będzie go wygrać ze względu na obecność w konsorcjum firmy Covec – negatywnie kojarzonej z budową autostrad. – Gdyby nie sprawa Covecu, chińskie koncerny miałyby lepszą pozycję negocjacyjną. Teraz muszą udowodnić, że to był tylko wypadek przy pracy – mówi prezes Polskiego Banku Przedsiębiorczości Maciej Stańczuk. – Szefowie państwowych firm mogą obawiać się wybrać chińską ofertę.

Więcej:

http://www.rp.pl/artykul/693286-Potentaci-z-Chin-licza-na-kontrakty-w-polskich-elektrowniach.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.