Aktualności

Azjatyckie rozmowy gigantów

Na szczycie gospodarczym w Tokio, który odbył się 22 maja, Chiny, Japonia oraz Korea Południowa uzgodniły wspólnie, że przyspieszą „przygotowywanie gruntu" pod trójstronny układ wolnego handlu. Mimo iż droga do rzeczywistego traktatu inwestycyjnego usłana jest trudnościami, to optymistyczny ton……rozmów pomiędzy trzema przywódcami odzwierciedla autentyczną gotowość ich państw do zawiązania bliższych relacji gospodarczych.

Zakopać topór
Chęć porozumienia istnieje pomimo sporu dyplomatycznego między Japonią i Chinami. Chodzi o zadawniony konflikt dotyczący roszczeń terytorialnych do archipelagu, który Chińczycy nazywają Diaoyu, a Japończycy – Senkaku. Niedawne zaognienie sporu spowodowało, że Chiny tymczasowo wstrzymały eksport do Japonii metali ziemi rzadkich – podstawowego materiału do produkcji urządzeń elektronicznych. Uczestnicy trójstronnego szczytu zdają sobie sprawę jak ważne są ich gospodarki w skali globalnej, dlatego odkładają na bok spory i dążą do porozumienia. Wytwórczość Chin, Japonii oraz Korei Południowej łącznie składa się na 20 proc. światowej produkcji.

Dużo o energii
Jednak większa część spotkania poświęcona była sprawom energetycznym. We wspólnej deklaracji sporządzonej przez premiera Chin Wen Jiabao, japońskiego premiera Naoto Kana oraz prezydenta Korei Południowej Lee Myung-baka azjatyckie gospodarki zobowiązują się do zacieśnienia współpracy, by pomóc Japonii podnieść się po kryzysie nuklearnym i zniszczeniach spowodowanych falą tsunami i trzęsieniem ziemi.

Więcej:

http://www.eksportuj.pl/artykul/pokaz/id/30667/key/4e56uz/azjatyckie-rozmowy-gigantow 

 

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.