Aktualności Wymogi celne

Odliczanie VAT z dokumentu celnego.

Wszyscy podatnicy VAT mają świadomość, że odliczyć podatek z faktury można najwcześniej w miesiącu jej fizycznego otrzymania od kontrahenta. Faktura nie jest jedynym dokumentem potwierdzającym nabycie towaru lub usługi. Podatnicy dokonujący importu towarów spoza Unii Europejskiej mają prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego w dokumentach celnych.

Podatnicy nabywają takie prawo z datą otrzymania dokumentów celnych z urzędu celnego, czyli, tak samo jak w przypadku faktur, prawo i data nabycia uprawnienia do odliczenia uzależnione jest od faktu i daty posiadania oryginału dokumentu celnego.

W wymiarze praktycznym podatnik odlicza VAT za miesiąc, w którym dysponował oryginałem faktury lub dokumentu celnego, a contrario podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku przed datą, w jakiej dysponował oryginałem faktury lub dokumentu celnego.

Więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/odliczanie;vat;z;dokumentu;celnego,242,0,777202.html

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.