Aktualności

Ameryka naciska na chińskiego juana

Amerykańscy kongresmani miażdżącą większością głosów przyjęli ustawę, która ma wywrzeć presję na Chiny, aby podwyższyły kurs swojej waluty. Zdaniem USA, Pekin sztucznie zaniża kurs juana, zwiększając tym sposobem nadwyżkę w handlu ze Stanami Zjednoczonymi, co obniża konkurencyjność amerykańskiej gospodarki. Nowa ustawa otwiera drogę do obłożenia dodatkowym cłem chińskich towarów wjeżdżających do USA.

Uchwalona przez Izbę Reprezentantów ustawa uznaje, że kurs chińskiej waluty, juana, jest subsydiowany przez Pekin.

Amerykańscy kongresmeni od dawna grozili, że podejmą kroki odwetowe wobec tego, co postrzegają jako sztucznie zaniżany kurs juana w celu zwiększenia konkurencyjności chińskiego eksportu na amerykańskim rynku. Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama rozmawiał w ubiegłym tygodniu na ten temat z premierem Chin Wenem Jiabao.

Chiny, największy wierzyciel USA (wykupił długi rządowe wartości 847 mld dolarów), twierdzą, że ich ogromna nadwyżka w handlu ze Stanami Zjednoczonymi jest winą samych Amerykanów – za mało oszczędzają i za mało produkują tych dóbr, które sprzedają Chińczycy. Chiński ambasador przy WTO Sun Zhenyu skrytykował amerykańską politykę osłabiania dolara w sytuacji, gdy pełni on kluczową funkcję globalnym systemie finansowym.

Więcej:

http://www.tvn24.pl/12691,1675730,0,1,ameryka-naciska-na-chinskiego-juana,wiadomosc.html 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.