Aktualności Procedura importu

O nowych uprawnieniach funkcjonariuszy celnych

W związku z dzisiejszymi doniesieniami mediów nt. nowych uprawnień Służby Celnej Ministerstwo Finansów w wydanym dziś specjalnym komunikacie informuje: Służba Celna na podstawie nowelizacji Ustawy o Służbie Celnej (art. 75b) przeprowadzonej wraz z uchwaleniem ustawy o grach hazardowych otrzymała uprawniania do niejawnej obserwacji i rejestracji obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom w celu ustalenia sprawców i uzyskania dowodów przestępstw organizacji nielegalnych gier hazardowych, przemytu towarów i ich dalszej odsprzedaży oraz nielegalnego obrotu wyrobami akcyzowymi.

Ustawa (art. 75c) wprowadziła również podstawy prawne współpracy z innymi służbami uprawnionymi do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych – czytamy w komunikacie – w szczególności poprzez uczestnictwo funkcjonariuszy celnych w realizowanych przez te służby czynnościach niejawnych. Nowe uprawnienia zostały przyznane w związku ze zidentyfikowanym ryzykiem organizacji gier hazardowych, szczególnie gier na automatach w szarej strefie, gdzie dotychczasowe uprawnienia kontroli administracyjnej (jawnej) nie mogły być skuteczne.

Nowe uprawnienia pozwolą również Służbie Celnej skuteczniej ścigać osoby zaangażowane w nielegalny przemyt i handel przemycanymi towarami oraz nielegalnymi wyrobami akcyzowymi.
Służba Celna będzie mogła niejawnie realizować obserwację i rejestrację w miejscach publicznych, takich jak bary, gdzie urządza się gry na automatach, miejsca nielegalnego handlu (targowiska) w celu ujawniania przestępstw, ich sprawców i organizatorów.

Pozwolą także pozyskać informacje o organizatorach nielegalnych gier, przemytu i nielegalnego handlu, miejscach magazynowania i dystrybucji nielegalnych towarów. W wyniku tych informacji działania kontrolne będą skuteczniejsze, bo skupią się na przestępcach – organizatorach nielegalnych działań i pozwolą ujawniać miejsca składowania przemyconych towarów. Dotychczasowe uprawnienia kontroli administracyjnej (celnej, akcyzowej i gier) nie były skuteczne ze względu na jawność wykonujących te czynności funkcjonariuszy celnych i umożliwiały, w ograniczony sposób, ujawnianie sprzedawców posiadających małe partie towarów – osób, często w trudnej sytuacji materialnej, wykorzystywanych do działań przestępczych lub automatów niedziałających w trakcie kontroli.

Służba Celna nie posiada uprawnień do realizowania prowokacji, kontroli operacyjnej czy podsłuchów telefonicznych, które to będą realizowane przez uprawnione dotychczas służby wraz z uczestniczącymi w tych czynnościach funkcjonariuszami celnymi na podstawie art. 75b Ustawy o Służbie Celnej w celu kompetentnego i skoordynowanego zwalczania przestępstw.

 

Więcej:

http://www.spedycje.pl/wiadomosci/23741/o_nowych_uprawnieniach_funkcjonariuszy_celnych.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.