Aktualności

Chiny robią krok ku uwolnieniu juana

Na razie kurs chińskiej waluty nie będzie wolny i nie będzie jeszcze wyznaczany przez rynek. Ale Chiny stopniowo będą uelastyczniały kurs – poinformował w sobotę bank centralny tego kraju, sugerując, że jest gotowy zerwać z trwającym od 23 miesięcy powiązaniem jego kursu z kursem dolara, ostro krytykowanym za granicą.

Gdyby juan był wolny, jego wartość natychmiast poszłaby w górę w stosunku do dolara i innych walut. A słaby juan powoduje, że chiński eksport jest bardziej konkurencyjny i zalewa cały świat. Dzięki temu Chiny mają gigantyczną nadwyżkę handlową, głównie w dolarach.

Ludowy Bank Chin wykluczył jednorazową rewaloryzację lub znaczącą aprecjację, oczekiwaną przez krytyków, twierdząc, że "nie ma podstaw do znacznych wahań lub zmian" w kursie wymiany.

Jak podkreśla agencja Reuters, wydaje się oczywiste, że Chiny chciały, aby ich oświadczenie oznaczało zakończenie faktycznego powiązania juana z dolarem, którego wcześniej broniły jako sposobu na uchronienie ich gospodarki przed skutkami światowego kryzysu gospodarczego.

Więcej:

http://www.tvn24.pl/12692,1661459,0,1,chiny-robia-krok-ku-uwolnieniu-juana,wiadomosc.html  

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.