Aktualności

Chińczycy znów kupują więcej amerykańskich papierów dłużnych

Według danych opublikowanych na początku tygodnia przez Departament Skarbu USA w marcu Chiny po raz pierwszy od sześciu miesięcy zwiększyły swój udział w amerykańskim długu publicznym. Wartość rządowych papierów dłużnych Waszyngtonu w rękach chińskich zwiększyła się bowiem o 2 procent do poziomu 895,2 mld dolarów. 3,88 biliona dolarów (przyrost o 3,5 procenta) wyniosła natomiast w sumie wartość rządowego długu Amerykanów wobec podmiotów zagranicznych.

Zdaniem analityków powyższe dane powinny uspokoić obawy odnośnie ewentualnego wzrostu odsetek, które Waszyngton musiałby zapłacić inwestorom w razie spadku popytu na swe papiery.

Wśród przyczyn rosnącego zainteresowania amerykańskimi instrumentami dłużnymi wymienia się „ucieczkę w bezpieczeństwo" inwestorów zaniepokojonych ostatnimi zawirowaniami w Europie wokół Grecji oraz bardzo dobre wyniki gospodarcze USA (wzrost PKB na poziomie 3,2 procenta w pierwszych trzech miesiącach tego roku).

Państwo Środka pozostaje więc największym wierzycielem USA, drugie miejsce niezmiennie zajmuje zaś Japonia, która w marcu do 784,9 mld dolarów (+2,1 procenta) zwiększyła wartość amerykańskiego długu w swym posiadaniu.

Zbigniew Sabat

Zobacz także:

USA wstrzymują raport nt. chińskich manipulacji kursem juana

Chiny i USA toczą bój o karty kredytowe

Pekin juanem Ameryki nie wesprze    

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.