Aktualności

Azja zacieśnia politykę monetarną

W weekend Chiny zapowiedziały kolejną podwyżkę stopy rezerw obowiązkowych, zaś dziś w nocy kolejnej podwyżki stóp procentowych dokonał australijski bank centralny. Kolejne dobre dane z USA mogą sprawić, że rynek zacznie spekulować o możliwym ruchu Fed.

Pokazała to reakcja na opublikowane wczoraj dane o aktywności. Z kolei notowaniom wspólnej waluty nie pomogła zgoda niemieckiego i francuskiego rządu na pakiet pomocy dla Grecji.

Decyzja RBA była generalnie oczekiwana, choć nie przez wszystkich uczestników rynku. Dane z australijskiej gospodarki były w ostatnich miesiącach generalnie dobre, choć nie na tyle, aby zwiększyć oczekiwania rynku co do działań banku centralnego. Przypomnijmy, że te punkt kulminacyjny osiągnęły już w listopadzie zeszłego roku i od tamtej pory kolejne podwyżki stóp procentowych były jedynie przypieczętowaniem wcześniejszych oczekiwań i nie powodowały już umacniania się dolara australijskiego względem amerykańskiego. Podobnie było i tym razem. Po decyzji RBA Australijczyk stracił nie tylko wobec USD, ale także wobec NZD, potwierdzając, iż zeszłoroczne maksimum (0,94) będzie bardzo trudnym do pokonania oporem. Jeśli dodatkowo wzrosłyby spekulacje rynku odnośnie stóp w USA, ruch w dół byłby najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na parze. Pierwszym ważniejszym wsparciem w średnim terminie jest poziom 0,90.

Większy wpływ na rynek miała decyzja chińskich władz monetarnych, które już po raz trzeci podniosły stopę rezerw obowiązkowych. Stopa rezerw do główne narzędzie polityki monetarnej w Chinach i obecnie wynosi ona 17%. Rynek spekuluje jednak, iż w niedługim czasie stopa ta może wzrosnąć do poziomu 18%, głównie w celu schłodzenia sytuacji na rynku nieruchomości. Decyzja chińskich władz monetarnych wpłynęła na umocnienie dolara względem euro i jena, nie pomogła także notowaniom chińskich akcji. China Enterprises Index broni obecnie wsparcia tworzonego, przez górne ograniczenie luki z końca lutego na poziomie 11700 pkt., ale jeśli ta obrona nie powiedzie się, rynek skieruje się ku tegorocznym minimom (10870 pkt.).

Więcej:

http://finanse.wp.pl/kat,50000,title,Azja-zaciesnia-polityke-monetarna,wid,12229915,wiadomosc.html 

Zobacz także:

Nowy podział głosów w Banku Światowym korzystniejszy dla Chin

USA wstrzymują raport nt. chińskich manipulacji kursem juana

Amerykanie grożą Chinom karnymi cłami  

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.